JájsemRaibek

Musí sledovat strojvedoucí postavení výhybek na trati?

Zajímalo by mě, zda musí mašinfíra sledovat i postavení výhybek a v případě křížení či sbíhání tratě, zda mu ze strany něco nepřijíždí do trasy nebo prostě musí věřit výhybkáři?
Stačí že sleduje, že má volnou trať (zelenou) a víc ho nezajímá?

Nejlepší odpověď
jmhad

Dnes už ne a ani to nejde, protože návěstní tělesa na výhybkách, které signalizovaly kterým směrem je výhybka / na kterou kolej/ postavena jsou na moderním zabezpečovacím zařízením zrušeny a při současné vyšší rychlosti vlaků by to strojvedoucí ani nepostřehl. Na hlavních tratí má na lokomotivu přenos návěstí z návěstidel s dostatečným předstihem,podle kterých se řídí. Dříve a i dnes na vedlejších tratích je ovšem sledoval. pokud máš na mysli onu nehodu u Horažďovic, tam návěstidla na výhybkých nebyla, zabezpečovací zařízení bylo vypnuto a on opravdu musel věřit výhybkáři, kterému se ale podařilo přestavit výhybku pod jedoucím vlakem – ne před nám.

Další odpovědi
arygnoc

s ohľadom na brzdnú dráhu vlakovej súpravy si neviem predstaviť, či by mu aj znalosť/vedomie >zlého postavenia výhybky< k niečomu bolo.

i na železnici má proste každý svoju zodpovednosť – každý odtiaľ potiaľ.
a tak musí jeden pracovník veriť tomu druhému – ako v živote vôbec.

😉

to iba úradníci zo zásady neveria nikomu a chodia ozbrojení (aspoň niektorí, ktorí majú asi niečo na rováši).