Můj zaměstnavatel chce napsat provozování hodtinské činnosti na mě. Jsem jeho šéfkuchař. Hrozí mi nějaké problémy?

Nejlepší odpověď
baghira

Jinými slovy, nemá odbornou způsobilost a proto vás chce ustanovit odpovědným zástupcem.

Vaší povinností bude dbát na požadovaný řádný provoz živnosti a dodržování živnostenskopráv­ních předpisů v konkrétních podmínkách dotyčné firmy. Právem a současně povinností odpovědného zástupce je účastnit se provozu živnosti, a to v takovém rozsahu, aby svou účastí v něm odpovídající provoz živnosti zabezpečil.

Postavení odpovědného zástupce je koncipováno tak, že přímé porušení jím garantovaných povinností u podnikatele nemá zpravidla za následek jeho postih, nýbrž subjektem postihu je obvykle podnikatel jako takový (fyzická či právnická osoba), který je nositelem živnostenského oprávnění.
Z takto koncipovaného „odpovědnostního postavení“ odpovědného zástupce vyplývá význam úpravy odpovědnosti, resp. povinnosti k náhradě škody odpovědného zástupce ve vztahu k podnikateli pro případy, kdy v důsledku porušení povinností, jejichž dodržování odpovědný zástupce svým postavením garantuje a příslušný živnostenský úřad, popř. jiný orgán veřejné moci, sankcionuje . Tuto otázku však již živnostenský zákon neřeší, neboť přesahuje tzv. veřejnoprávní složku právního režimu vztahů při živnostenském podnikání.
Doplňuji:
Jinými slovy – když se něco posmolí, úřad si došlápne na zaměstnavatele, a ten (metodou padajícího listu) to přenese na vás. Ale zatímco firma může schytat i miliónovou pokutu, vy jako zaměstnanec můžete dostat nanejvýš náhradu škody myslím tři platy nebo tak nějak.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/ziv­nost/odpzastup­ce.asp

Další odpovědi
hanny 2

Odpovědný zástupce /garant/pro živnost – Nemáme-li potřebné vzdělání, praxi nebo odborné zkoušky pro vázanou nebo řemeslnou živnost, můžeme se pokusit najít člověka, který nám bude dělat odpovědného zástupce podle § 11 živnostenského zákona.

Odpovědný zástupce je fyzická osoba, která bude odpovídat za „řádný provoz naší živnosti a za dodržování živnostenskopráv­ních předpisů“. Tato osoba musí se svým ustanovením do funkce souhlasit a musí být s námi ve smluvním vztahu (pracovněprávním nebo jiném). Musí se zúčastňovat provozování živnosti v „potřebném rozsahu“ (který ale není blíže definovaný). Definována je ale maximální výše pokuty, kterou může odpovědný zástupce dostat – 50 tisíc Kč. Ovšem při přímém porušení povinností garantovaných odpovědným zástupcem údajně nebývá postihován tento zástupce, ale přímo držitel živnostenského listu.
http://www.jak­podnikat.cz/ziv­nostensky-list-ziskat.php

Michal Kole

Napíšu to jednodušeji, než kolegyně a kolega.

Váš šéf se chce zbavit odpovědnosti a hodit ji na Vás.

Ještě jednodušeji, šéf udělá průser a budete jej muset vy vyřešit a možná platit i pokutu