rudolf.th

Môže problém s krčnými stavcami spôsobiť poruchy psychiky?

U jedného z mojich starších príbuzných (jedná sa o 77-ročného muža) vyšetrenie magnetickou rezonanciou MR ukázalo nasledovné výsledky: viď. obrázok – záver nálezu.

Na základe nižšie uvedeného nálezu problémy s krčnými stavcami môžu spôsobiť psychické poruchy ako: zmätenosť, bludy, paranoidné predstavy, zábudlivosť, čiže také príznaky, ktoré spôsobuje aj Alzheimerova choroba? Ak áno, tak v tomto prípade môže operácia pomôcť, alebo radšej neriskovať, vzhľadom na pokročilý vek nemocného? Diagnostikovali mu aj malú mozgovú aterosklerózu, je možné, že zmätenosť je spôsobená práve týmto?

Odpovědi
Pepa25

To je dotaz na lékaře – toto není odborné fórum. Diagnotikovaná je spondylóza
resp. cervikální myelopatie – popis projevů máte v odkaze níže, ale zmatenost nebo paranoidní stavy tam nejsou.

Zdroj: https://www.wi­kiskripta.eu/w/Cer­vik%C3%A1ln%C3%AD_spon­dyl%C3%B3za#Spon­dylogenn.C3.AD_cer­vik.C3.A1ln.C3­.AD_myelopatie