badimira

Mohu své rodiče udat na sociálku, když je mi vice než 18 let a oni mě chtějí vyhodit z domu?

Mohu sve rodice udat na socialku kdyz je mi vice nez 18 let a oni me chteji vyhodit z domu
Ps. Mam papiry na hlavu

Odpovědi
Reezo

Povinnosti a práva rodičů spojená s osobností dítěte a povinnosti a práva osobní povahy vznikají narozením dítěte a zanikají nabytím jeho zletilosti.

Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.

Zdroj: https://www.me­sec.cz/zakony/ob­cansky-zakonik-2014/f4581671/

nyjono

To záleží na tom, co je v těch papírech na hlavu napsáno.
Pokud jsi právně za sebe odpovědná, tak s tím asi sociálka moc dělat nemůže.
Pokud stále mají za tebe odpovědnost rodiče, i po dosažení plnoletosti, pak to je jiná záležitost.

Jak tě chtějí vyhodit?
Říkají, že vymění zámek a tvé věci ti nechají před domem nebo dvěřmi nebo jak?

cochee

Že tě haňba něobchlustně.

I přesto, že jsi na hlavu.

Mc Merkurion

… mělo by bejt v zákoně v 18 vylítnout z hnízd, žádný mamahotely … věřím, že máš papíry na hlavu, jinak by tě taková blbost nenapadla …

Drap

Klidně můžeš, ale oni s tím nic dělat nebudou. Jsi plnoletá a odpovídáš sama za sebe. Pokud je byt rodičů, tak mají plné právo tě vyhodit, neberu v potas ani to, že jistě to má nějaký důvod.
Pokud máš papíry na hlavu a jsi zbavena svépravnosti, tak můžeš jít do nějakého ústavu. V takovém případě máš však jistě soudem určeného poručníka a ten by měl tyto věci řešit za tebe.

ivzez

Na takto formulovanou otázku nelze dost dobře odpovědět.
Bylo potřeba uvést, co stojí v „papírech na hlavu“ a z jakého důvodu Vás rodiče chtějí vyhodit.

Udáním na „sociálku“ zřejmě míníte, že byste se obrátila na OSPOD, tedy na odbor zabývající
se právní ochranou dětí, (rozuměj dětí do 18 let věku).

Můžete se zkusit na OSPOD obrátit, aly myslím, že Vás maximálně někam nasměrují,
že Vám jinak nebudou moci pomoci.

Prostě já...

Pokud ti je více jak 26 tak ne, rodiče mají právo tě vyhodit z domu. Polud ti je míň jak 26 a studuješ, tak mají rodiče povinnost se o tebe starat.

Dochy

Drap: „…máš však jistě soudem určeného poručníka a ten by měl tyto věci řešit za tebe.“
Tak tady ale opravdu záleží co v těch papírech je. Opatrovník přijde na řadu až v poměrně závažném případě a i on má rozhodovací práva dost omezená. Dokud klient je schopen projevit svou vůli, mělo by se s jeho záležitostmi nakládat podle této vůle, pokud to neodporuje zákonu, nebo právě rozhodnutí opatrovnického soudu. Jeden z hlavních principů opatrovnického řízení je právě klientovi nechat (s ohledem na jeho stav a prognózu) maximální možnou svobodu, tj. zasahovat co nejméně.