Mortin

Mohu mít ve škole cigarety, když je nebudu kouřit?

Bude vadit, když budu mít v tašce ve škole krabičku cigaret, když je nebudu na pozemku školy kouřit? Samozřejmě o té krabičce nikdo neví, ale kdyby se to někdo dozvěděl.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Na toto je těžká odpověď, protože učitelé, přestože mají žáky učit to co je správné, že třeba i nejvyšší právní dokument platný v České republice je nadřazen všem zákonům a nařízením, tak toto nedodržují.
Jen upřesním dvě ustanovení Ústavy ČR, resp. Listiny práv a svobod, která pojednává o vlastnictví a o osobní ochraně.
Takže je mi úplně jedno co říká školní řád, který je dalece podřízen Ústavě ČR, tak i zákonům.
To co zde píší pojednává o právu na vlastnictví, což je tedy vlastnit tu krabičku cigaret (píši o vlastnictví, nikoli kouření a tak to zní i v otázce). A dále o osobní prohlídce, kterou je to, že bude učitelem prohledána taška, kde krabička cigaret je.
Obojí je ze strany učitele nezákonné.
Moje odpověď na otázku tedy je: Ano můžeš mít ve škole cigarety, pokud je nebudeš kouřit.

Další odpovědi
marci1

Těžká odpověď. Asi pokud bys je nekouřil, tak ano, ale vysvětli učiteli, že je máš jen tak a nekouříš je ? 🙂

kurec

Stejné jako mít v autě alkohol a nenapít se z toho když prostě o tom nikdo neví že tam je a ty ten předmět nevyužíváš tak by se o tom nikdo neměl dozvědět

Nuk nuk

To opravdu není jednoduchá situace.
Jedna půlka pravdy je totiž ta, kterou popisuje JájsemRaibek, a to je zákon o osobním vlastnictví. Bude-li se tedy po školní budově, potažmo pozemku pohybovat osoba s krabičkou cigaret, ale nebude kouřit, je to v pořádku.
Jenže Vy svou otázku uvádíte pod kategorií Základní školy, což napovídá, že pokud nejste učitel, jste žák a tedy Vám ještě nebylo 18. Náš zákon v podstatě zakazuje dětem nejen kouřit, ale dokonce se jim nedovoluje cigarety ani prodávat (teoreticky by je neměl nikdo dítěti ani darovat nebo nabízet). Pak je tedy otázka, jak může neplnoletý člověk vysvětlit vlastnictví krabičky cigaret. Leda, že by kouřil, že.

Pokud je ale držitel krabičky cigaret neplnoletý, je v podstatě nepostižitelný. Takže ano, s jistým rizikem můžete mít v tašce cigarety, ale není to zrovna pravé ořechové.

Tw!st

Záleží co je napsáno ve školním řádu vaší školy

anonym

To, že máš v tašce cigarety, nikoho neohrožuje ani neobtěžuje…