JájsemRaibek

Mohu digitálním fotoaparátem – mobilem fotografovat sváření elektrickým obloukem?

Nejsem si jist, možná jsem to někde slyšel nebo četl, nebo je to jen blbost. Ale prý pokud fotografuji blesk, resp. výboj, což vlastně při svařování také vzniká, můžu digitální foťák zničit, protože tím se spálí čip.
Je to pravda?

Odpovědi
Edison

Záleží na optice, kompozici a dfalších věcech. Tyhle věci se fotit samozřejmě dají a běžně se to dělá. Při vzdálenostech… řekněme… nad metr prakticky nic nehrozí (kromě poprskání okujemi). Pokud bych chtěl dokumentovat přímo oblouk, použití filtrů se nevyhneš.

Kepler

Jestli to může spálit čip nevím, ale kdybys předsadil hodně tmavý filtr a použil co nejkratší expozici, možná by to svařování vyfotit šlo. Bojím se ale, že foťáky v mobilu použitelné nejsou, tam si to řídí automatika jen v omezeném rozsahu. Jinak co vím, tak blesky se fotí na stativu tak, že použiješ dlouhou expozici (třeba i několik vteřin) při maximální cloně a doufáš, že to práskne během té expozice. Doba osvitu je tak dána vlastně jen tím mžikovým bleskem.

led

Môžte ale v bezpečnej vzdialenosti, aby iskry vám a fotoaparátu neublížili.
Počítajte s tým, že budete potrebovať aj UV filter. (Pri oblúkovom zváraní vzniká aj ultrafialové svetlo)
ďalej v diskusii

anonym

sluncem ano, bleskem ne … znáte tu ubohou zábavu nevyzrálých jedinců „upalování mravenců lupou“, no tak stejně si můžete při dostatečné velikosti čočky optiky speciálně u DSLR odpálit CCD čip za závěrkou (ta ale často bývá kovová takže něco vydrží, není to tak jednoduché). Čočka fotoaparátu mobilního telefonu je zase příliš malá takže ani tam to nebudete mít s přímým sluncem tak jednoduché. Blesk ani oblouk pak ve srovnání s letním sluncem nezáří dost, ty můžete fotit jak se vám zlíbí a riskujete nanejvýš „přepálení fotografie“ 🙂 což je ale jev který opravdu s destrukcí čehokoliv nemá nic společného.

led

Pokiaľ je okolo dostatok svetla na fotografovanie aby ste mali nielen oblúk, ale aj okolie, stačí vám UV filter. Vtedy na snímke budete mať aj detaily okolia aj samotný záblesk.
Ak nemáte dostatok svetla, záblesk "prehluší"a potlačí okolie zvarovaného prostredia