Livka

Mohou mít oba novomanželé příjmení nejen toho druhého, ale i své rodné?

Zkrátka aby měli oba po svatbě příjmení s tím, že si rodné ponechají a přijmou jméno toho druhého. Jak by taková příjmení vypadala, jaká by byla pořadí jmen u každého z nich? Lze to u všech občanů ČR, nebo jeden musí být cizinec?

Nejlepší odpověď
annas

"Snoubenci jsou povinni při uzavírání manželství před matričním úřadem nebo oprávněným orgánem církve souhlasně prohlásit, zda příjmení jednoho z nich bude jejich příjmením společným, či zda si ponechají svá dosavadní příjmení nebo zda spolu s příjmením společným bude jeden z nich užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí; bylo-li předchozí příjmení složeno ze dvou příjmení, může být na druhém místě užíváno a uváděno jen jedno z nich (§ 660– §662 zákon č. 89/2012 Sb.).

Více v odkazu
http://www.svet­svateb.cz/sva­tebni-pripravy/prijmeni-po-uzavreni-manzelstvi

Další odpovědi
Drap

Lze to u obou manželů. nemusí být cizinec a pořadí je takové, jaké si zvolí.