CTTON

Mohlo by tisíc vojáků vyhrát proti milionu?

Při stejné technologické úrovni.

Milionu koho?

Odpovědi
anonym

Nevím, zda až při takové převaze, ale záleží, jakou strategii daná armáda použije.Taky je důležité, jak schopný je velitel.

Kelt

Záleží na tom, v jakém terénu se bude boj odehrávat. Třeba úzkou soutěsku ubrání několik lidí a odstřelí všechny, kdo tam bude chtít projít. Takové vítězství za každou cenu – Pyrrhovo vítězství asi nepočítáš, moc není dobré. Takže záleží na terénu, strategii. Když těch tisíc má jedovatý plyn a je dobrý vítr, tak za pár hodin je po boji.

Drap

Teoreticky by to bylo možné. Odhadovat ale co by , kdyby je vždy jako hádání z křišťálové koule.

DoTazatel

Mohlo. Na počtu často vůbec nesejde. Kolikrát nesejde ani na jednotlivých rysech armády (tedy výcvik, počet, technika, vybavení, generálové, struktura/uspo­řádání, morálka, „typ“ armády atd. atd. důležitý je totiž celek toho všeho. Pokud se na každou věc podíváme zvlášť, tak ani nehraje roli = samostatně. Roli to hraje až komplexně všechno. A důležité je snad nejvíc strategie a taktika – ale nejdůležitější je to všechno z výše uvedeného – musí se dbát na všechny aspekty, ne jen na jeden nebo dva, nebo třeba tři, ale prostě na všechno, co se armád a bitvy týká).
Dnešní armády se holedbají svými počty a svou „jistou neporazitelnsotí.“ Stačí jediná dobře sehraná bitva a z armádní velmoci je „velmoc“ bez armády (není žádná armáda, která by byla nějak neporazitelná).

Ale jak už jsem zdůraznil, nelze srovnávat ale jen podle počtu nebo techniky armád – musí se brát v potaz vše (ale úplně vše, co je ve spojitosti s armádou a s bitvou).

„Upraveno, doplněno: Milionu koho?“ Asi vojáků, ne, jžš, vždyť je to samozřejmé a jasné jako facka, asi čeho jiného… :'D