Avatar uživatele
jungle-be

Minimální věta X Nutné a možné členy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je Minimální věta X nutné a totožné členy to samé. To samé myslím tím, že mám třeba větu : Petr píše úkol. Možné členy jsou Petr a úkol. Nutné je jen píše. Minimální věta je tedy píše, nebo musí být obsazeny všechny valenční pozice (nesmějí být naznačeny, či vyjádřeny nevyjádřeně, tedy rovnou Petr píše úkol ) ? Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Takže je možné, že z věty ,,Unavený otec se dívá na hrajícího si syna" může být minimální věta ,,Dívá se" , jestli jsem to správně pochopil ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 3985 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Valence je schopnost nějakého slova (lexikální jednotky) vázat na sebe další větné členy.

Všechny pozice, vytvářené valencí, nemusejí být nutně obsazeny, někdy mohou vyplývat z kontextu.

Podle toho, zda příslušná pozice musí být obsazena nebo může zůstat nevyužita, se rozlišuje valenční potenciál:

obligatorní pozice – ty, které musejí být obsazeny vždy: (Otec) ztratil (hodinky) – nutné ke smyslu a správnosti věty

potenciální pozice – ty, které nemusejí být obsazeny: – možné, které nejsou nutné ke smyslu a správnosti

  1. základové – nemusejí být vyjádřeny, pokud vyplývají z kontextu, tvoří základovou větnou strukturu: (Otec) se dívá (na syna). x Dívá se.
  2. nezákladové – nemusejí být vyjádřeny, rozvíjejí členy základové větné struktury: (Znavený) otec se (nenápadně) dívá (z okna) na (svého) syna.

ZÁKLADOVÁ VĚTNÁ STRUKTURA = minimální věta .
obsahuje přísudek, je gramaticky správně a zachovává si význam

Chodíte zřejmě na ZŠ, nevím, na jaké úrovni probíráte.

Mluvnice CJL

Doplňuji:
Ano. Pochopil jste správně.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Omylem jsem klikla. Snad porozumíte. Kdyby ne, tak napište. Ale zdá se, že jste pochopil správně

před 3985 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek