jungle-be

Minimální věta X Nutné a možné členy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je Minimální věta X nutné a totožné členy to samé. To samé myslím tím, že mám třeba větu : Petr píše úkol. Možné členy jsou Petr a úkol. Nutné je jen píše. Minimální věta je tedy píše, nebo musí být obsazeny všechny valenční pozice (nesmějí být naznačeny, či vyjádřeny nevyjádřeně, tedy rovnou Petr píše úkol ) ? Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Takže je možné, že z věty ,,Unavený otec se dívá na hrajícího si syna" může být minimální věta ,,Dívá se" , jestli jsem to správně pochopil ?

Nejlepší odpověď
annas

Valence je schopnost nějakého slova (lexikální jednotky) vázat na sebe další větné členy.

Všechny pozice, vytvářené valencí, nemusejí být nutně obsazeny, někdy mohou vyplývat z kontextu.

Podle toho, zda příslušná pozice musí být obsazena nebo může zůstat nevyužita, se rozlišuje valenční potenciál:

obligatorní pozice – ty, které musejí být obsazeny vždy: (Otec) ztratil (hodinky) – nutné ke smyslu a správnosti věty

potenciální pozice – ty, které nemusejí být obsazeny: – možné, které nejsou nutné ke smyslu a správnosti

  1. základové – nemusejí být vyjádřeny, pokud vyplývají z kontextu, tvoří základovou větnou strukturu: (Otec) se dívá (na syna). x Dívá se.
  2. nezákladové – nemusejí být vyjádřeny, rozvíjejí členy základové větné struktury: (Znavený) otec se (nenápadně) dívá (z okna) na (svého) syna.

ZÁKLADOVÁ VĚTNÁ STRUKTURA = minimální věta .
obsahuje přísudek, je gramaticky správně a zachovává si význam

Chodíte zřejmě na ZŠ, nevím, na jaké úrovni probíráte.

Mluvnice CJL

Doplňuji:
Ano. Pochopil jste správně.

annas

Omylem jsem klikla. Snad porozumíte. Kdyby ne, tak napište. Ale zdá se, že jste pochopil správně