Avatar uživatele
Pokročilý

Matrika - 2 jména, 2příjmení. Proč to v minulosti šlo a teď ne?

Když se narodila moje mladší sestra, tak dostala od mých rodičů 2 jména a 2 příjmení. Úřad ji to uznal, bylo to v roce 2008.
Teď se narodil můj mladší bratr a jemu nechtějí uznat 2 příjmení. Smí mít jenom 2 jména a 1 příjmení. A teď se moje rodiče musejí rozhodnout jaké příjmení bude mít, jestli po otci nebo po matce. Ale rodiče chtějí, aby měl obojí.
Na úřadě v Kolíně nám řekli, že tady to prostě nejde, že moje sestra mohla dostat 2 příjmení ale bratr už ne.

Mně osobně to přijde hloupé, proč to v minulosti šlo a teď ne. Vždyť je to rozhodnutí rodičů jaké bude mít jejich dítě jméno a příjmení. A mě teď zajímá jestli to platí pro celou ČR nebo jen pro ten Kolín.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Pro celou ČR platí matriční zákon č. 301/2000 Sb. v platném znění. Příjmení tam řeší §§ 68 - 71a. Zákon byl vícekrát novelizován, ale klíčový § 70 podle všeho ne. Nedošlo ke změně u rodičů?

Zdroj: http://www.zakonyprolidi.cz/cs /2000-301

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

§ 70
(1) Občan může užívat více příjmení pouze za těchto podmínek:

a) nabyl-li je podle dříve platných předpisů a je oprávněn je užívat podle tohoto zákona, anebo
b) prohlásil-li souhlasně při uzavírání manželství, že příjmení druhého snoubence užívajícího více příjmení bude jejich příjmením společným, anebo

c) prohlásil-li při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí,20) nebo
d) jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení, nebo
e) nabyl-li je v souvislosti s osvojením27).
zdroj: http://www.zakonyprolidi.cz/…


Avatar uživatele
Pokročilý

Pokud jsou rodiče stejní, tak pokud vím, není možné, aby jedno dítě mělo jedno příjmení a druhé jiné... Pokud se u prvního dítěte rozhodnete pro příjmení např. Novák, druhé dítě se musí také jmenovat Novák


Avatar uživatele
Stříbrný

je na to celorepublikový zákon, jak píše Pepa...pokud se tví rodiče jmenují každý jinak, tak není možné, aby dítě mělo obě jména...to by se museli při svatbě rozhodnout, že budou oba např. novák-pospíšil...ale jestli je matka jen nováková a otec pospíšil, tak dítě může mít jen jedno jméno...obvykle po otci...mě zase připadne hloupé, mít tolik jmen...už jen vypisování různých dokladů musí být pěkně otravné a já bych jim v dospělosti za tohle určitě nepoděkovala...


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud mají děti stejnou matku i otce, musí mít i stejné příjmení, ať se proti roozhodnutí rodiče odvolají a poukazují na toto.
Doplňuji:
Já má 2 jména a těch zmatků co mi to přineslo, no raději ani nemluvit:-(( U nás to není zvykem a úřady s tím mají docela problém, když vám pak vyddají OP s prvním jménem a řidičák s tím druhým, blbě se policajti přesvědčují, že oba doklady jsou moje:-(( No škoda mluvit :-((

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.