anaix

Mám nárok na vrácení pojištění soc. a zdrav. zpětně.?

Podnikatel – v důchodu jsem měl být 16.08.2015.Jsem Srb mám odpracováno v bývalé Jugoslávii 24 let a 23 let v Česku.Srbové mi to brzdí i když je vše v pořádku.Takže pořád si platím soc. i zdrav. pojištění. Mám nárok až dostanu důchod na vráceni pojištění zpětně od doby kdy jsem měl být v důchodu?

Odpovědi
jmhad

Tohle je otázka pro odborníka na ÚP a ZP a ne pro laika tady. Ale já si myslím, že se nic nevrací.

Hans51

Důchod Vám ještě přiznán nebyl, tudíž jste podle mého názoru pořád osoba, která si platí sociální i zdravotní sama.

Až přiznán bude, samozřejmě bude Vaším plátcem pojištění stát.

Ale jak píše jmhad, nic se nevrací. Proč také, když důchod ještě nepobíráte.

ivzez

Pokud byste k 15. nebo 31. 8. ukončil (pozastavil nebo přerušil) podnikání,
nemusel byste od 1. 9. platit povinné zálohy jako podnikatel.

Zdravotní pojištění byste ale musel platit jako OBZP (1.242 Kč měsíčně).
Fyzicvké osoby nepodnikatelé sociální pojištění hradit nemohou.

Budete-li podnikat i v době pobírání důchodu, budete muset pojištění
hradit dál. Jenom by už nešlo o OSVČ hlavní.