Avatar uživatele
Jenda211

Jak postupovat při rozvodu rodičů?

Věc se má tak, že máme dům, kde já vlastním půlku a rodiče druhou půlku. Dům je zatížen hypotékou ještě na 1,4 mil. na mé jméno ale rodiče ve smlouvě figurují jako zastánci. Vztahuje se hypotéka také na vyrovnání majetku rodičů? Dohoda nejspíš není možná, matce sem nabídl peníze, ale je to prý málo. Dalsi věc, co mě zajímá, je, jestli dokážu já snížit odhad nemovitosti svými investicemi, které sem provedl, a tudíž zvýšil hodnotu nemovitosti, a tudíž hodnota, z které se jí bude ta čtvrtka počítat, bude vyšší. A další věc, co mě zajímá, je, jaká hodnata nemovitosti. Je lepší jestli odhadce, který určí tržní hodnotu, nebo soudní odhad – posudek? Ještě dodám že hypotéku sme si brali před 10lety všichni tři já a rodiče.ted je tomu rok co se refinancovala u jiné banky a tam je to už jen úvěr na mé jméno a rodiče jsou vedeni jako zastánci.Ale na nemovitosti je stále úvěr který podle mě se jich stále týka? když bude chtít matka čtvrtku peněz z nemovitosti tak logicky je její i čtvrtka toho dluhu ne?A jak je to s těmi investicemi do nenovitosti mé investice dělají 0,6mil..a tudíž sem ji zhodnotil

Zajímavá 0 před 991 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Z popisu není jasné, kdo se má s kým vyrovnat a k čemu má být odhad.
Jestli je na nemovitosti hypotéka a rodiče zřejmě ručí svou polovinou, tak jakákoli změna vlastnictví podléhá schválení bankou. Podmínky jsou dané v hypotéční smlouvě a v KN je nejspíš zapsán zákaz zcizení a zástavní právo smluvní. Musíte tedy splnit podmínky banky. Jak se dohodnete v rodině je jiná věc. K tomu žádný odhad nepotřebujete, pokud nehodláte dům prosoudit.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Předpokládám, že rodiče mají svoji polovinu ve SJM, které je potřeba při rozvodu vypořádat (pokud by měli každý 1/4, tak by se nemuselo nic měnit).
Standardní postup je, že ten, kdo v nemovitosti zůstává bydlet, tak ostatní spoluvlastníky vyplácí.
Hypotéka má vliv při prodeji, ale dost těžko při vypořádání – nebo vyste jste snad matce něco platil za to, že dala jako zástavce do frcu i svůj podíl? Pokud ne, tak jí těžko můžete z vypořádání odečítat vás dluh …
K poslední větě: pro odhadce (znalce) je jedno, jeslti mu zadáte zakázku vy nebo soud …

REAKCE NA DOPLNĚNÍ: Píšete, že podle platné smlouvy jste dlužník a rodiče jsou jen zástavci (vlastníci nemovitosti, které je dána do zástavy za cizí úvěr). Takže se jich úvěr týká v tom smyslu, že za něj ručí také svým majetkem. Část dluhu ale není jejich. Stejně tak je problematické oedečítat nějaké investice.
Především bych aly vypořádání nechal na otci a na celkové dohodě (určitě mají ještě jiný majetek).

Upravil/a: Pepa25

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Majetkové rozdelenie domu záleží od Listu vlastníctva.
Pozrite sa do Katastru nemovitostí http://www.ka­tastr.net/

Pokiaľ na dom máte zatiaľ nesplatenú hypotéku, informujte sa v dotyčnej banke (odkiaľ máte hypotéku).

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

V tak složité záležitosti ti poradí jedině právník. Nemůžeš spoléhat na rady nějakého joudy někde na webu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
df

Hlada: v popisu otázky je jasně napsáno, že hypotéka byla vyplacena a momentálně se jedná o úvěr na jeho jméno. Wtf

Avatar uživatele
Jenda211

Hypotéka společná která byla na dům se změnila na úvěr na moji osobu ale ten úvěr dále slouží k tomu aby se splatil dům na kterým je stále dluh 1.4mil..takze dům stále není splacen

Avatar uživatele
df

Zajdi za právníkem. 300 KČ za právní radu neni moc.

Avatar uživatele
Jenda211

Budou hrát mé investice v tom všem nějakou roli?

Avatar uživatele
Jenda211

Bude rozvod manželů.Dohoda nebude možná s největší pravděpodobností.

Avatar uživatele
Jenda211

Matka chce odejít otec zůstane..otec vyplácí matku

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony