Avatar uživatele
redy

Mám dalšího brouka v hlavě

Prej od roku 2018 musej kotle splňovat třídu 3
Vím prd co to znamená, ale já mám jinej, tak prej za čtyři roky ho musím vyměnit.Proč prodávaj něco co za čtyři roky bude kničemu?
Vždyť to stojí kupu peněz.
Chtěla bych vědět jestli je to fakt pravda.
Pak se už půjdu rovnou voběsit:-(
děkuju

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, ivzez, briketka10, zzzzz, Beer4Real, rigormortis, gagaga před 3731 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zzzzz

Věšet se nechoď!!!!!!!!!!!!
Je to pravda napůl. Od roku 2017 musíš mít revizi kotelny, pak budeš mít čas do roku 2022, aby jsi si udělala rekonstrukci kotelny, na euro 3. To neznamená, že musí mít každý nový kotel, pokud není stolet starý, tak ho měnit nebudeš, jen budeš muset zlepšit emise a ty se dají zlepšit třeba tím, že si koupíš akumulační nádobu na teplo.
Nestresuj bude na to dotace z EU počítám tak kolem 60.tis, už teď se dávají na kotle, ale ty se nevyplatí, tak zatím počkej, dají lepší dotačku 🙂

Žádné věšení 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Takový člověk není prase, ale dobrý hospodář.
Doplňuji:
Pokud se mu valí dým z komína, tak buďto neumí topit ( i to se musí umět), nebo nahrazuje spalovnu odpadků. V takovém případě revize kotelny nepomůže. Na to je dobrý rázný soused.
Prachu bude stále stejně. Přeci nechceš budovat odprášení, to by se to pěkně prodražilo.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
rigormortis

Třídu tři musejí splňovat kotle na tuhá paliva ( ČSN EN 303–5).
Týká se to kotlů od 10kW do 300kW ústředního vytápění.
No tak pokud je člověk prase a topí doma ve 12 let starém viadrusu uhlím tak to bude přeci jen asi dobrý zákon, který zamezí svinění ovzduší prachem.

Doplňuji:
Dobrý hospodář nesype do komína peníze, jelikož dým co vám letí z komína může být klidně 20% výkonu kotle, když ho spálíte tak zaprvé tolik neprášíte a zadruhé je to ekonomičtější. Kotel je sice dražší ale to neznamená, že ta cena navíc se nakonec nezaplatí.

Upravil/a: rigormortis

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
redy

rigormortis voco gou?
Kotel je novej až následně sem se dozvěděla že končí v roce 2017 jak píše zzzzz.
Proti zákonu nic nemám tak klídek ju?

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
rigormortis

To je krásné, ale zákon se vztahuje pouze na kotle na tuhá paliva, což jste nějak neuvedla.
Navíc se kotle třídy 1 a 2 přestanou vyrábět v roce 2020, v tom samém roce také vstupuje postihnutelnost (až 20tisíc).
Pokud jste si pořídily litinový kotel třídy 1 nebo 2, lze ho přestavět na automat, to stojí něco kolem 30–45tisíc, nebo nový splynovací kotel…ty mají zase lepší návratnost ale obsluha a životnost je horší.

Jak jsem psal…máte plyn nebo tuhé palivo? To je dosti stěžejní.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
redy

Sem si nevšimla, kotel na tuhá paliva dřevo uhlí.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Jo a ty automaty, žerou elektřiny jak hrom, takže si ho dej co nejpozději 🙂

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
rigormortis

dvě čerpadla (ty tam jsou stejně tak i tak) a ventilátor 50W, který běží max. 12 hodin denně…3kč za den.
Redy bohužel bude muset doufat v dotace.
Ovšem nemít zplynovací kotel když topím uhlím je dost škoda…člověk potom stopí míň a tolik to nesmrdí sousedům, navíc je i méně popela.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

No, ale Redy nekrade, tak si raději počká na dotaci.

Ještě si zapomněl, že se to napojuje na UPS, a má to samé počítače, a ty se rády kazí, a automat žere víc elektřiny i ten šnek musí něco pohánět, že??? Ono je dost často lepší řešení doplnit to akumulační nádobou, to zas topí, jen pár hodin denně a zbytek dne čerpá teplo z nádoby. Také super úspora, a nádoba nemá počítač, takže se nic nekazí.
Zplynovací je fajn, ale je několikanásobně dražší, než ten co má Redy.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Ten zplynovací je ostatně také v dotaci pouze z akumulačními nádobami, jinak by eko 4 nesplnil, že?

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
rigormortis

Jaký kotel?
Tuhá paliva?
Plyn?

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Si na hlavu ne??? Si myslíš, že si člověk může kupovat každou chvíli nový kotel??? Co je na 12 let starém Viadrusu špatného??? Ten se i loni dělal stejný jak před 12 lety!!! A letos ho ještě doprodávají.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

A proti tomu zákonu mám já hodně, zase je to jen jak vytáhnout prachy daňových poplatníků.

Kdyby sis nastudoval, podle čeho posuzují ekologický kotel, tak bys věděl o čem mluvím.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
rigormortis

Podle emisních tříd dále dělených do podskupin dle paliva a obsluhy.
Právě špatné na tom Viadrusu je právě to že ho vůbec prodávají, oni o tom zákonu velmi dobře vědí, ale aby ukončily prodej prakticky nepoužitelných kotlů, které zanedlouho budou zakázané, to je jaksi nenapadne? Tak kdo tady vlastně tahá peníze? Stát akorát nasype do lidí peníze, aby se tady dalo dýchat a na Ostravsku nebylo tolik dětí s astmatem a Viadrus a podobní rychle prodají kotle, na které za dva roky budou prodávat rozšíření za desítky tisíc.

Navíc to není o tom že si někdo má nebo nemá kupovat každý rok kotel, ale o tom, že pokud už topím ekonomicky, tak bych mohl vždy další investici směřovat k lepším alternativám.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Tak i Viadrus má ekologické kotle, např. U26 eco, má i zplynovací. A na Ostravsku, a že bydlím kousek, není problém lokální topeniště, já vím v TV to říkají, ale tam je problém smradlavý Mittal, Vítkovice, Třinec atd.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Jinak s úsporou souhlasím, ale musí to opravdu být úspora. já jsem si pro sebe počítala, zda se mi dotace 60.000 na kotel vyplatí a řeknu ti, ne nevyplatí!!!

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Z jakého si kraje???

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
redy

Vysočina 🙂

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
redy

Kousek od Pejru

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Redy nestresuj, je hodně faktorů pro posouzení, je na tuhá paliva? jaká je to značka? Jak je starý?

Běžně se třeba k tomu 12 let starému Viadrusu dá přikoupit přestavbová sada a rázem je z něj automat EU norma 3. Zatím nic nekupuj, máš dost času, oni na to dají na 100% dotace, nejsi jediná, kdo to bude muset řešit.

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
redy

zzzzz je starej 14 dní. A je to Dakon

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

tak se hned zeptej dodavatele, kolik stojí přestavby na automat, a řekni mu, že hned jak bude stát dávat dotace, ať ti to přijede předělat na automat, ale zatím máš vážně čas. Je to až rok 2022 a kdoví co do té doby bude, podle mě to ještě o pár let odloží. Nejsi jediná pro koho to bude drahé, a pro všechny na dotaci najednou mít nebudou, tak to budou pomalu posunovat a pak se to možná i zruší. 🙂

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
redy

zzzzz, fakt ti moc děkuju je mi líp a snad to dopadne pro všecky co nejlíp
dobrounoc 🙂

před 3731 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek