Vosuma

Mám akcie na jméno. Chci je prodat.Očekávám, že a.s. tyto akcie nebude chtít koupit. Jak mám jednat, abych je prodala?

Toto je ve stanovách. „Akcie na jméno jsou převoditelné pouze se souhlasem valné hromady.Jestliže valná hromada odmítne udělit souhlas k převodu akcií je společnost povinna na žádost akcionáře tyto akcie odkoupit za cenu přiměřenou její hodnotě.“
Mám svolat valnou hromadu? Mám zažádat o začlenění do programu? Co je to přiměřená hodnota? Jak mám reagovat, když valná hromada zamítne převod? Spíše se nenajde nikdo z akcionářů, kdo by chtěl akcie koupit. Donutím nějak a.s. Akcie koupit?

Odpovědi
dudu

A nyní možná budu nepříjemný. Řada majitelů akcií na jméno se domnívá, že se stali mistry světa. Ve skutečnosti jsou většinou vlastníky papíru, který sice vyjadřuje nákup určitého podílu na celkovém majetku společnosti, ale zdaleka nemají právo rozhodovat o něčem důležitém. Tuto možnost má pouze tzv. majoritní podílník. Jinak vám nepřísluší ani nárok na poptávaný – povinný odkup vašich akcií. Při jejich obchodování platí nesmlouvavé podmínky nabídky a poptávky a sice, že při prodeji vaši nabídku může, ovšem také nemusí kdosi akceptovat jak do množství i ceny. Věřte, že činění v oblasti kapitálových obchodů je podmíněno nejen slušnými teoretickými znalostmi, ale také letitým praktickým fundamentem.

Prosím za pochopení, že v podobném duchu budu nadále takto tvrdě a lapidárně reagovat ve všech svých případných odpovědích a příspěvcích.