Muffz

Má teplota benzínu vliv na spotřebu?

Je rozdíl ve spalování benzínu v létě a zimě? Když budeme uvažovat, že už je motor zahřátý a při stejných podmínkách, jen do něj proudí benzín o jiné teplotě. Bude mít třeba spalování benzínu s vyšší teplotou větší účinnost, protože k reakci dojde rychleji?

Nejlepší odpověď
Kepler

Do spalovacího prostoru nevstupují benzínové páry se vzduchem, ale kapalný benzín rozprášený do vzduchu ať už vstřikováním, nebo v karburátoru. Odpařovací karburátory měly auta asi tak před stoletím. Benzín sice s teplotou mění viskozitu, ale na tvorbu směsi by to nemělo mít podstatnější vliv. Zahřívání studeného motoru ale bude v zimě trvat déle.

Další odpovědi
Emefej

V zimě by mohla být spotřeba vyšší, protože:
a. bude déle trvat, než se motor ohřeje na optimální teplotu
b. chladnější vzduch má vyšší hustotu, tedy vyšší aerodynamický odpor
c. zimní peumatiky mají obvykle vyšší valivý odpor

Kryšpín

U modernějších vozidel se přebytečné ohřáté palivo z motoru vrací do nádrže, a teplota paliva stoupá i ke 100 stupňům, / nemůže dojít k výbuchu poněvadž celé palivové čerpadlo je ponořeno v benzínu /, po zahřátém motoru to nemá žádný vliv. Záleží více, jaký má benzín bod vzplanutí, který by měl být dodáván k čerpacím stanicím jiný v létě a jiný v zimě u některých vozidel to může mít vliv, že ohřáté vozidlo nejde nastartovat..

mzm

Pokud není vyloženě teplejší vzduch, tak to palivo asi nic extra neovlivní.

Kelt

Podívej se, jak funguje spalovací motor. Ve válci je směs benzinových par se vzduchem, které se zapálí jiskrou, takže když je motor správně seřízen, vše funguje jak má. Kdybys měl netěsnosti v nádrži, bude ti unikat benzín v závislosti na teplotě. Když pominu, že je zde nebezpečí výbuchu a vzniku požáru, měla by být vyšší spotřeba, protože teplejší benzín se bude rychleji vypařovat.

aliendrone

Jestli nějký vliv má, tak je zanedbatelný. (to je na hodně dlouhou diskuzi) Mnohem zásadnější po provoz motoru je teplota vstupujícího vzduchu jak píše mzm.