V4ryo

Má smysl spořit na stáří?

Je mi sotva 15, a myslím že v 65–70 už z
zde musí být zákonitě jiný režim, a člověk vše ztratí, Má tedy vůbec smysl spořit do tak vzdálené doby.

Nejlepší odpověď
Kepler

Smysl to má. Je ale riskantní spořit do nestabilních měn. Daleko jistější je investovat do drahých kovů, diamantů nebo uměleckých děl. I v malém měřítku je lepší peníze ukládat do zlatých nebo stříbrných cihliček, u kterých je jistota, že si svou hodnotu vždy podrží, nebo že hodnota podstatně vzroste. Už to tak funguje na celém světě po celá staletí, ba i tisíciletí.

Další odpovědi
Hlada

V tomto věku to nemá smysl.
Nejdřív je potřeba vše investovat do osamostatnění se a založení rodiny tak, aby nebylo potřeba kupovat věci předražené půjčkami. V průběhu života je dobré rezervy ukládat do komodit, které nepodléhají inflaci. Rozhodně nedávat peníze do žádných fondů, spoření, pojištění a podobných produktů, na kterých má největší a nejjistější zisk organizátor.

da ny

Pokud se dočkáte jiného režimu, nemusí dojít k devalvaci měny.
Jestli d dojde k jiným změnám, postihne to plošně všechny.

Do důchodu půjdete snad s 30 – 35%, takže pokud se nezajistíte jinak (peníze, nemovitosti, zlato, akcie, zděděné majetky apod.), budete ve stáří živořit.
Pokud Vám nepomohou rodiče (i jiná pomoc), budete muset pořídit bydlení, vybavit/zařídit (nic nevydrží věčně, tak i několikrát za život). Vydělávat, pořídit rodinu, šetřit dětem na studia, sobě na důchod. Možná budou Vaši finanční pomoc potřebovat Vaše dospělé děti a vnoučata.
Budete se muset hodně „otáčet“ 😁.

led

Začni šetriť už teraz na starobu (nielen peniaze, tie majú premenlivú hodnotu), pretože dopredu nevieš, či na dôchodky ostane štátu dostatok peňazí. Už nehrozí socializmus a komunizmus, aby si v starobe mohol čerpať zo svojich daní v produktívnom veku.
Pozri, prečítaj si rozprávku o 3 grošoch.

ElonMusk

Řada lidí do důchodu ani neodchází, protože je práce baví. Raději se dobře uč, ať nemusíš dělat práci která tě nebude bavit, a raději budeš dělat tu, kterou budeš chtít dělat do konce života..

Rokio

Samozřejmě, že ano.

Na spoření na stáří je nejlepší doplňkové penzijní spoření, protože při vkladu 1.000 Kč dostaneš státní příspěvek 230 Kč a k tomu je produkt součástí investičního fondu, kde neplatíš žádné poplatky. Druh fondu si navíc můžeš zvolit (může být konzervativní, vyvážený a dynamický).

Pokud bude válka nebo se změní režim, můžeš koupit zlato. Zlato je pojistka proti hyperinflaci.

Existují i jiné investice a spoření, které můžeš využít na vytváření finanční rezervy na stáří.

mosoj

Sice píšeš, že myslíš, ale ve skutečnosti ne.

paul1

Jako dítě jsem dostal k narozeninám od jednoho mecenáše poniklovanou pokladničku s otvory na mince a půlkulatým na bankovky. Spodní část se vyklápěla a dala se zamknout malým klíčkem. Ten měl pán v nějaké spořitelně, či bance, kam jsem s mámou chodil když něco v pokladničce bylo. Pán to odemknul, peníze vybral a připsal na knížku. Na pokladničce byl nápis, dodnes si ho pamatuji:
„Nauč se spořiti v mladu, aby jsi v stáří netrpěl hladu“

Kamix

Tak já bych na to koukal trošku jinak a místo spoření bych se vrhnul na investování, na https://www.du­ofinance.cz/dru­hy-investicnich-fondu jsem si už o tom něco málo četl a myslím si, že nejlepší je nemovitostí fond, ktery je dle mého názoru nejjistější.