Gestas

Má rakouský Judenburg něco společného s Židy?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Ano, na Wiki https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Judenburg je to vysvětleno.

Další odpovědi
MK44

Pro případ, že německy spíš nevládnete než vládnete, přeložím alespoň dvě věty ze stránky německé Wikipedie, dle odkazu kolegy Klaprotha.

Die erste urkundliche Erwähnung dieser Burg als mercatum Judinburch stammt aus dem Jahr 1074 – jüdische Händler spielten zu dieser Zeit eine wichtige Rolle im transalpinen Handel und gründeten Handelsposten in der Region.

První písemná zmíňka o tomto městě jako o „mercatum Judinburch“ pochází z roku 1074 – židovští obchodníci v té době hráli v alpském obchodě důležitou roli a zakládali v oblasti obchodní stanice. (Mercatum bude ve středověké latině – trh, tržiště.)

Nach mehreren Pogromen im 14 und 15. Jahrhundert wurden 1496 alle steirischen Juden des Landes verwiesen.

Po několika pogromech ve 14. a 15. stol. byli v roce 1496 všichni štýrští Židé vykázáni ze země.