Mirek Darvas

Má pracovitý člověk právo jenom na svou mzdu?

Myslím to co dostává v práci snad víte co myslím

Nejlepší odpověď
PepasAvalonu

Moc nechápu.
Na odpovídající mzdu za vykonanou práci. Ještě třeba na různé benefity. Skutečně pracovitý člověk má ve firmě něpřímé právo na zvýšení mzdy nebo povýšení. Je to možné a z hlediska zaměstnavatele i logické. Pak jsou tu další práva, jako na nemocenskou, dovolenou, stravování, max. počet odpracovaných hodin, přestávky a podobně. Nějaké zohlednění bezpečnosti – a popřípadě vybavení, které by měl dostat. Práv je víc. Od toho je tu taky zákoník práce (a další) a konkrétní smlouvy se zaměstnavetelem.

Ale pozor, pracovitý člověk se nemusí hned rovnat užitečný a efektivní pracovník. Může se snažit – ale taky špatně postupovat, dělat chyby a snažit se na špatném místě. A taky pokud dělá dobře jen svou současnou náplň práce, tak tam velká šance na povýšení není. To musí ukázat, že umí i něco víc (něž, co teď dělá… i když to dělá poctivě).

Další odpovědi
zjentek

Ale ty zde pleteš dva na sobě absolutně nezávislé pojmy – pracovitého člověka a zaměstnání.

Pepa25

„Zaměstnanci mají právo na spravedlivou odměnu za práci a na uspokojivé pracovní podmínky.“
Článek 28 Základní práv a svobod

da ny

Ano.
Zaměstnavatel předpokládá, že každý zaměstnanec bude pracovitý.
Jiného nepotřebuje. Pracovitý člověk nemusí podávat požadovaný výkon a kvalitu.
Nárok má zaměstnanec jen na mzdu/plat. Někde je několika složková (základ, rizikový příplatek, osobní ohodnocení, diety, prémie).
Někteří zaměstnavatelé poskytují různé druhy bonusů a výhod (není nárokové) i FKSP. Příspěvek na obědy, při dojíždění příspěvek na pohonné hmoty, na dovolenou, zdravotní péči, pohybovou aktivitu, na brýle, na lékárenské výrobky, na kadeřníka, kosmetiku, na nákup drogerie atd. atp.
Zaměstnavatelé mohou přispívat zaměstnancům na důchodové připojištění,
na jiná pojištění.
Jiní zaměstnavatelé zaplatí zaměstnancům jen mzdu, to na co má zaměstnanec právo/nárok.. Nic víc.

nyjono

Nevím, na co přesně se ptáš, ale co vím jistě, že je je výhodnější pracovat chytře než hodně.
Zkus si přečíst nějaké knížky. Pro začátek třeba od Roberta Kyiosakiho Bohatý táta, chudý táta.
Pak je skvělá také kniha Byznys pro 21.stoleti.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Nevím, co myslíš.

PepasAvalonu

Je to celkem složitý pracovně právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Práva jsou tam různá a zaměstnanec jich má taky víc, než jen „nárok na výplatu“.