Na852

Lze použít dvě odlišné verze PCI-expressu k zapojení grafické karty?

Dobrý den, mám v plánu kupovat novou grafickou kartu (SAPPHIRE R9 270X DUAL-X OC BOOST) a ta vyžaduje 2× PCI-express k zapojení. Na základní desce (GIGABYTE 78LMT-S2P) mám 2 konektory. Jeden PCI-e 1× a jeden PCI-e 16×.
Bude možné zapojit grafickou kartu do těchto odlišných verzí aby grafika FUNGOVALA?

Hlasujte v anketě

Odpovědi
cochee

Ne

To jsi to špatně pochopil. Zkoukni stránku ve zdroji. Přečti si poslední větu před tabulkou „Parametry a specifikace:“ Nejde o datový PCI-E×16 konektor na mateřské desce (MB), ale o napájecí 6-pólový konektor zdroje, označený rovněž PCI-E (uznávám, že je to matoucí, tvůrci standardů jej mohli nazvat jednoznačněji). Ty potřebuje karta DVA, to znamená musí je mít dva ten zdroj! Prohlídni si 4. fotografii, tam je vyfoceno zadní čelo karty a ty dva konektory jsou tam jasně vidět. A dále pozor na dvě úskalí, na které se sice neptáš, ale upozorním tě na ně: kromě alespoň 500W zdroje se 2 PCI-E napájecími kabely potřebuješ MB vybavenou rozhraním PCI-E verze alespoň 2.x, lépe však 3.0, jinak bude karta brzděna „úzkým hrdlem“ sběrnice (verze PCI-E se vzájemně liší vlastně pouze přenosovou rychlostí). Což by bylo škoda. A za další, vzhledem k tomu, že je karta „dvojnásobně tlustá,“ potřebuješ místo na MB a zároveň také na zadním panelu skříně PC, které by normálně zaujímala karta zasunutá do slotu nejblíže sousedícímu onomu PCI-E×16. Toto je zase dobře vidět na 2. a 3. fotografii, přední čelo karty je dvakrát širší než u „běžných“ karet a karta tak na zadním panelu obsazuje dvě „parcely.“

Zdroj: http://www.al­za.cz/sapphire-r9-270x-dual-x-oc-boost-d484423.htm