Human

ľudovodemokratická republika = komunistický štát?

Doplňuji:
Ehm diky. A mowla, ako to myslíš s tou KLDR? A nie je to náhodou už komunistický štát? Lebo tak je to na Wikipédii ako tak pozerám.
A sovietsky zväz teda nebol komunistický, ale socialistický štát?

Nejlepší odpověď
annas

Bereme-li komunismus jako ideolologii, tedy tak, že vládne komunistická strana, uplatňuje svou vedoucí úlohu, existuje diktatura proletariátu, atd., tak lidově demokratická republika se dá považovat za komunistický stát.

Komunismus totiž jako společensko-ekonomická formace neexistoval. Jen jeho nižší forma socialismus. Lidově demokratické země včele se SSSR tvořily tzv. Východní (Sovětský) blok.

Doplňuji:
Opakuji:
Komunismus má va významy:

1/ společenský systém se společným vlastnictvím výrobních prostředků, všichni jsou si rovni, nikdo nemůže nikoho vykořisťovat atd., byl cílem marxismu – leninismu.

2/ oficiální ideologie Sovětského svazu – později ji přebíraly další státy pod vlivem SSSR.

Jak vyplývá z názvu, byl to socialistický stát – Svaz sovětských socialistických republik. Ale z pohledu oficiální ideologie byl zde komunismus. Jako společenské zřízení šlo o první (nižší) fázi komunismu, tj. socialismus. U nás socialismus „zvítězil“ v r. 1960.

Další odpovědi
arygnoc

voľne povedané áno, i keď v podstate ide o prechodnú formu (z pohľadu marxistov je ľudová demokracia >forma diktatúry proletariátu<) socialistickému zriadeniu – komunistického štátu (v intenciách tvrdenia, že socialistická krajina je taká krajina, kde je vládnucou stranou propagovaná a uvádzaná do praxe komunistická ideológia).

akou formou je táto diktatúra uplatňovaná, už je vec druhá (prax sa väčšinou líši od teórie).
Doplňuji:
komunizmus vs. socializmus

v názve tej ktorej krajiny sa slovo komunizmus neuplatnilo, vždy to boli socialistické krajiny (i s názvom ľudovo-demokratická republika).
komunistické boli tieto krajiny nazývané hovorovo (politický slang) a to preto, lebo vládli v nich komunistické strany a uplatňovali politickú prax komunistickej ideológie.

viac prípadne na

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ko­munizmus

led

Je to 1.stupeň v kategórií štátov smerujúcich ku komunizmu, zjednodušene prechodná fáza premeny feudálnej/kapi­talistickej spoločnosti do spoločnosti vlády ľudu – diktatúra proletariátu, prechod súkromného majetku do majetku štátu – znárodňovanie, kolektivizácia.
2. stupeň je socializmus – v zmysle „každému podľa zásluh“
až 3.stupeň je komunizmus, ktorý ešte nikdy nikde nebol, – „každému podľa jeho potrieb“.
Preto vyjadrenie „za komunizmu bolo…“ je nepravdivé!

anonym

„Komunistickým státem“ bych ty lidově demokratické republiky nenazýval.
Jde o zřízení, v nichž vládne diktatura proletariátu prosazovaná nepočetnou vrstvou stranických prominentů. V praxi jde o takřka nevolníky a papaláše.
A pokud náhodou myslíš třeba KLDR, pak jde o režim téměř otrokářský.

Bedy

Mowla opět šíří kusé informace, jak je již jeho zvykem v jiných rubrikách. Otrokářský systém v KLDR nepanuje.