Avatar uživatele
zjentek

Lékárenský líh je automaticky syntetický? Vyrobený syntetickou cestou?

Pokud takto (synteticky) připravený ethanol má mnohem méně nečistot než kvasný a je tedy kvalitnější, jaksi mi z toho plyne, že ten čistý/lékárenský prodávaný právě v lékárnách bude bezpochyby syntetický. Děkuju.

Zajímavá 0 před 63 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Já bych si tipnul, že lékárenský líh, tedy ethanol – neplést s IPA, které uvádí da ny, je syntetický líh a nebude denaturovaný, protože líh se bude asi používat mimo jiné i na přípravu léků pro vnitřní použití, to mají na starost na každé lékárně farmaceutičtí laboranti/-tky. Nevím, jak je to teď, ale zkoušel jsem koupit kdysi a lékárnice že ano, ale max. 10 ml – pokud by ten líh byl denaturován, toto omezení by asi nebylo potřebné. Momentálně nemám doma lékárenský líh – pokud máš, stačí do něj něco namočit a olíznout to – pokud to bude hořké (a to fakt fest), je ten líh denaturovaný. Účelem denaturace není, aby po požití toho alkoholu bylo člověku blbě – účelem je, aby už při nabrání do úst byl člověk nucen to okamžitě vyplivnout.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Býval bezpečný, dnes, nevím.....
Už spíše ne. Bude to závislé na určení užití lihu.
Lékárenský líh (60% Spiritus dilutus) se prodává v malých lékovkách,
používal se na dezinfekci pupíku u miminek.
Ty tam jsou časy, kdy se lékařského lihu, mohl „cvaknout“ i lékař. 😉

Lékařský (96%) líh se používá především k desinfekci před vpichem jehly.
Nejčastěji k dezinfekci povrchů (chirurgie apod.), ten se konzumovat nedá.
ISOPROPANOL LÉKAŘSKÝ ALKOHOL IPA 70% 1L
Dezinfekční přípravek Alpinus Isopropanol lékařský 70% kapalina 1l
dezinfekce povrchu hotový roztok.
https://allegro­.cz/nabidka/i­sopropanol-lekarsky-alkohol-ipa-70-1l-11026486221?ut­m_feed=712e6653-4749-4512-b084-b6e297fc9e0b&­utm_source=go­ogle&utm_medi­um=cpc&utm_cam­paign=CZ%3EHe­alth%3EHealth%3E3P%3EP­MAX&ev_campaig­n_id=20031888390&gad_sou­rce=1&gclid=E­AIaIQobChMIjJmG3O­vEhAMVqTgGAB35qQc­NEAQYASABEgJ2XvD_BwE

Nový příspěvek