zjentek

Lékárenský líh je automaticky syntetický? Vyrobený syntetickou cestou?

Pokud takto (synteticky) připravený ethanol má mnohem méně nečistot než kvasný a je tedy kvalitnější, jaksi mi z toho plyne, že ten čistý/lékárenský prodávaný právě v lékárnách bude bezpochyby syntetický. Děkuju.

Odpovědi
cochee

Já bych si tipnul, že lékárenský líh, tedy ethanol – neplést s IPA, které uvádí da ny, je syntetický líh a nebude denaturovaný, protože líh se bude asi používat mimo jiné i na přípravu léků pro vnitřní použití, to mají na starost na každé lékárně farmaceutičtí laboranti/-tky. Nevím, jak je to teď, ale zkoušel jsem koupit kdysi a lékárnice že ano, ale max. 10 ml – pokud by ten líh byl denaturován, toto omezení by asi nebylo potřebné. Momentálně nemám doma lékárenský líh – pokud máš, stačí do něj něco namočit a olíznout to – pokud to bude hořké (a to fakt fest), je ten líh denaturovaný. Účelem denaturace není, aby po požití toho alkoholu bylo člověku blbě – účelem je, aby už při nabrání do úst byl člověk nucen to okamžitě vyplivnout.

da ny

Býval bezpečný, dnes, nevím.....
Už spíše ne. Bude to závislé na určení užití lihu.
Lékárenský líh (60% Spiritus dilutus) se prodává v malých lékovkách,
používal se na dezinfekci pupíku u miminek.
Ty tam jsou časy, kdy se lékařského lihu, mohl „cvaknout“ i lékař. 😉

Lékařský (96%) líh se používá především k desinfekci před vpichem jehly.
Nejčastěji k dezinfekci povrchů (chirurgie apod.), ten se konzumovat nedá.
ISOPROPANOL LÉKAŘSKÝ ALKOHOL IPA 70% 1L
Dezinfekční přípravek Alpinus Isopropanol lékařský 70% kapalina 1l
dezinfekce povrchu hotový roztok.
https://allegro­.cz/nabidka/i­sopropanol-lekarsky-alkohol-ipa-70-1l-11026486221?ut­m_feed=712e6653-4749-4512-b084-b6e297fc9e0b&­utm_source=go­ogle&utm_medi­um=cpc&utm_cam­paign=CZ%3EHe­alth%3EHealth%3E3P%3EP­MAX&ev_campaig­n_id=20031888390&gad_sou­rce=1&gclid=E­AIaIQobChMIjJmG3O­vEhAMVqTgGAB35qQc­NEAQYASABEgJ2XvD_BwE