Avatar uživatele
kemo

lak na dřevo

Potřebuji poradit s nalakováním dřevěné pohovky.

Vzhledem k tomu že je dost černá,bych chtěl,aby výsledný povrch byl po nalakování o trochu světlejší.

Existujuje nějaký lak,který by nábytek trochu zesvětlil? Měla by ale být zachována struktůra dřeva.

Děkuji

Doplňuji:
obr. http://letecka­posta.cz/651700764

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: kemo

Zajímavá 0 před 4339 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Použij odstraňovač starých nátěrů, zbytek dobrus. V drogerii – barvy-laky si vyber patřičný odstín lazurovacího laku a můžeš začít.
Zkoušela jsem toto u staré komody a celkem se to dalo. Jako ženská jsem to zvládla.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Tak to pujde obtížně. Zesvětlení bys docílil pouze nátěrem světlejší barvou, ztratí se ti však struktura dřeva. Dalším způsobem, ale dost pracným je vše dokonale osmirkovat, abys odstranil půodní lak a potom použít lazuru a lak. Nebo přímo lak s potřebným odstínem
Doplňuji:
Pokud dřevo bylo původně namořeno, tak odstraňovač starých nátěrů ti nepomůže

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

pokiaľ je pôvodný povrch (nie prekrytý farbou, lakom – inak treba odstrániť) skúste použiť 30% roztok peroxidu vodíka v zmesi so čpavkom ( 5% čpavok) v pomere 2,5:1 alebo i kyselinu šťaveľovú (tiež roztok).
Doplňuji:
podľa obrázku usudzujem, že sa nejedná o masív, ale o dyhu.
Možno by stálo za úvahu o strhnutie dyhy a o nové odyhovanie (pokiaľ Vám dotyčný kus nábytku za to stojí).

Upravil/a: arygnoc

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

nepíšete čím se docílilo černé barvy-krycím lakem nebo lazurou nebo mořidlem..? Ale já osobně bych dřevo nechal obrousit a aspoň částečně(případné mořidlo je nasáté víc do hloubky),koupil bych požadovanou barvu lazury a prostě to přetřel(třeba i několikrát).Po lehkém přebroušení vyčnívajících ploch,částí docílíte patinového efektu.Struktura dřeva bude díky lazuře vidět ,postel bude světlejší a navíc hezká. Nedoporučuji lak se zcela krycím účinkem.Dřevo má vypadat jako dřevo.Zajděte si do Bauhausu/Obi/Bau­maxu nebo do Hornbachu tam mají velký výběr všeho,včetně lazurovacích laků.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

Ta pohovka je evidentně namořená a povrchová úprava se dříve dělala nitrolakem. Zkusila jsem teď kousek podobného namořeného dřeva vzít brusným kotoučem upnutým do vrtačky a šlo to, mořidlo není moc do hloubky. Ručně bys to nezvládl, tak nějakou ruční el. brusku, ale pozor ! je to dyha, tak neprobrousit. Obrousíš až na čisté dřevo a pak můžeš volit buď bezbarvý lazurovací lak, nebo bezbarvý Balakryl, volila bych mat. Natírat štětcem, nebo válečkem, sprej je zbytečně drahý. Bude to dost práce a pohovka je stará, ale ne starožitná, já bych kopila novou a materiál z téhle použila na něco jiného.

před 4339 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kemo

Co je to dýha? A jak to myslíte neprobrousit?

před 4339 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Davson12

Dýha je dřevo. Používá se jako dekor často. Je jich mnoho http://www.al­pidyha.cz/ stačí se kouknout.

před 2855 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kemo

A jaké máte zkušenosti s bezbarvým lakem ve spreji? Nebo je to lepší udělat štětcem?

před 4339 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
terry

Sprej na malé plochy. Štětec je důkladnější a aplikace je kvalitnější.

před 4339 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek