vilda68

koupě vozu dceři

Dobrý den koupil jsem dceři auto stim že ho bude užívat,ale než by se hadala s matkou tak to neřeší.Ale užívá ho ted místo ní přítel od matky a chtěl bych ho získat zpět je napsané,ale na dceru.A matka apeluje tim že ho radši ma prodat a penize rozdělit mezi sourozence stim,ale nesouhlasim.Dik.

Odpovědi
standa

Pokud chcete darovanou věc zpět, tak máte tyto možnosti:

  1. dohodnout se s obdarovaným (dcerou), aby věc vrátila
  2. zažalovat obdarovanou, že došlo k porušení podmínek, za kterých byla věc darována
  3. zažalovat obdarovanou, že dochází z její strany vůči vám k hrubému porušení dobrých mravů (§ 630 občanského zákoníku)

Je mi jasné, že ve vašem případě bude nejspíš reálná pouze první varianta…, a i v tomto případě je pravděpodobné, že dcera do této varianty nepůjde, kvůli „klidu s matkou“.

Ale možná by stačilo, kdybyste se s dcerou dohodli a sepsali zpětně ´darovací smlouvu´ (předpokládám, že písemně jste to tenkrát neudělali – což v danou chvíli nevadilo) ve které by bylo černé na bílém, že základní podmínkou poskytnutí daru, je že s autem nebude jezdit nikdo jiný než dcera. A pak bude mít dcera v ruce ´alibi´ i vůči matce.