Jakee88

Koupě bytu v rodinném domě – na co si dát pozor?

Zaujala mě nabídka koupě bytu v rodinném domě, včetně části zahrady, atd. Předtím, než si půjdu byt prohlédnout bych rád věděl, na co se připravit, jaké tam můžou být úskalí. Podle fotek se jedná o starší dům, pravděpodobně předělaný na byty. Napadá mě tedy: jak je to s opravami, energiemi, atd. Nějaké další nápady? V poslední době vidím takové nabídky stále častěji…

Nejlepší odpověď
Ametyst

Ptám se, z jakého důvodu je byt na prodej. Zajímala bych se trochu o ostatní nájemníky: zda jsou to rodiny, uprchlíci, nebo etnikum, za které platí nájmy neziskovka nebo radnice. Zeptala bych se, kolik je majitelů domu, jestli je to fyzická osoba nebo firma.

Další odpovědi
Filip84

U těchto forem spoluvlastnictví bývá největší problém v domluvě na společných opravách.

Ono je to, vlastně, takové malé národní hospodářství:

byt má každý svůj, uvnitř, okna atp., o to se každý stará přiměřeně, taky podle vkusu každého soudruha. A pokud z toho nelezou agenti do vedlejších bytů, nebo tak něco a podobně tak není problém, že.

No, byt ano, dejme tomu, ještě nějakou sklepní kóji, nebo tak něco. Ale tím to taky končí. Střecha je společná, okapy jsou společné, plynová, elektrická a kanalisační přípojka atp. Okna na chodbě, podlaha na chodbě, vchodové dveře, ale taky třeba kotel na vytápění a rozvody vody do radiátorů. Nebo i předehřívače. A tak by šlo pokračovat.

Co jsem tak chytil, slyšel (ověřeně i neověřeně), i nějak pomáhal řešit, tak vznikají, zhruba, tyto problémy:

  • #1 jeden nebo více spoluvlastníků je vágus. K bytu přišel bůhví jak, ale vlastní ho (nejčastěji podědil, ale to opravdu není podstatné). V bytě má pelech, stůl, židli a vaťák. Jo, a prázdné flašky lahve. Peněz moc nemá, buďto nepracuje a žije z dávek pomoci v HN, nebo sice pracuje, ale za, plus minus, minimální mzdu, protože co by mu taky za ty jeho chlastometrové „výkony“ někdo dal, a nebo pracuje – nepracuje: pracuje, než přijdou na to, že chlastá, pak nepracuje, než sežene něco, kde i takového zkusí, a tak pořád dokola. Peníze do fondu společných oprav nedává, nezajímá ho to, chlast je drahý (taky proto nežere: pívo zasytí!). Hlasování se (v lepším případě) neúčastní.
  • #2 jeden nebo více spoluvlastníků je komplikovaný ingénieur (nejlépe, když jich je více, a když je každý z jiného oboru důležitý!). Nepoužitelní lidé, nevymění žárovku, když mění na autě kolo za reservu, je to práce na půl dne, potřebuje k tomu momentový klíč, hydraulické podpěry, jak na Tatru 813 a nastudovat osmisetstránkový manuál. Peníze mají, do fondu oprav platí, v tom není problém, problém je, že nikdy s ničím nesouhlasí. Chceš vyměnit okap, protože je v něm několik děr o velikosti pěsti? Zbytečná investice: postaví se lešení, okap se vyčistí, obrousí, vypiluje, vyčistí roztokem N_7S_2CO12, potom se to natře speciální barvou, kterou vyrábí jediná rodinná firma z Argentiny, na objednání, dodací lhůta 3–7 let, pak se kolem toho musí postavit hermetický stan, ve kterém se musí udržovat přesně ustanovená teplota a vlhkost, ve které to bude schnout přesně 13 měsíců, 7 dnů, 15 hodin, 21 minut a 42 sekund … Nedomluvíš se s ním, a když je přehlasován, přistoupí k pasivní agresivitě a peníze navíc nedá. Když jich je víc, rozhodí všecky okolo (protože jsou důležití a působí, že ví, prostým lidem „zauzlují mozek“ protichůdnými argumenty) a nikdy se nic neudělá.
  • #3 společenství vlastníků vede (protože to nikdo jiný nechtěl dělat, že) žena po čtyřicítce, která už má odrozeno a vyřešen problém, jak dosáhnout orgasmu, a z přechodu jí, jen tak lehce, hrabe. Topení normálně funguje, všichni jsou spokojení, ale ona by to odpojila od teplovodu a dala tam vlastní kotel, a kdesi cosi. Nalomí pár podobně naladěných mamin ve službě, či výslužbě, pár chlapů (protože jim podrží, třeba, nebo donese jídlo, nebo tak něco a podobně) a výsledkem je projekt za 100t, který zařídí jenom to, že z funkčního topení je nefunkční.
  • #4 byt/y vlastní dáma, která pracuje horisontálně v UK, vydělá si tak GBP 5,000.00 za den, kdy pracuje (taky nepracuje denně, že ano), prodat je neprodá (až si odsouloží, aby nemusela makat, kdyby něco, a případně se i měla kam vrátit), starat se o to nebude a moc peněz do toho dávat nebude, protože nenabízí své tělo na to, aby tím subvencovala starý barák. Pronajímá je za malý peníz komukoli, kdo platí, a o hlasování ve sdružení vlastníků, nebo cokoli kolem baráku, nemá zájem.
  • #5 budeš v baráku jediný, nebo jeden z mála, vlastníků. Zbytek bude pronajatý jako sdílené bydlení. Takže, byty vybydlené, v noci bordel, sdružení vlastníků dysfunkční, protože ti 2–3 vlastníci, co zbývají, nemají prostředky, znalosti ani sílu tlačit tu majoritu k tomu, aby se účastnila schůzí společenství vlastníků a platila rozumný příspěvek do fondu oprav.

To je opravdu jenom demonstrativní výčet.

Prostě, jak něco vlastní více lidí a má to společný prvek, funguje to jenom tehdy, když to zajišťuje realitka, co má za sebou právníka. Na konci zimy blbne kotel, v dubnu už je na stole studie s trojím řešením a cenovou kalkulací, oprava je to nutná, váguse obešle pro forma (a pak ho o ty prachy zažaluje, jde to příkazem, a až má těch exekučních titulů za +Kč 30,000.00, tak vágus o byt přijde, dluh je vyrovnán a problém vyřešen), ingénieury s jejich návrhem šlapacího kotle na plyn z dikobrazů uzemní tím, že tady je kompletní návrh, oni mají jenom kecy, a ono to jde. Ovšem je to služba, za prachy, kterou málo kteří vlastníci budou ochotni platit.

Jinak to nefunguje. Lidé tomu nerozumí, ale mají názor, mají nereálné představy, nebo fungují v logice „po nás potopa“, prostě, tohle je dneska častý problém. On to byl problém i když to byly státní byty a spravoval je národní výbor, nebo obecní byty a spravovalo to město, ale jinak a jiný.

Nebo to i třeba nějak funguje, to jsem taky viděl, to byl barák „velice hodných“ lidí: takoví ti klasičtí „pepíci“ (ne, Pepu fakt nemyslím, jenom shoda!), co nemají rádi změny, co nemají rádi konflikty a za každou cenu chtějí být s každým zadobře. Když je večer přepadneš, tak se ti ještě omluví, že u sebe nemají víc, že kdyby to věděli, vzali by i zlato a úspory! Takže, společné záležitosti spravovala mrcha účetní, co už si za ty jejich „dobrovolné“ příspěvky pořídila mírně jetý vůz, v baráku, i s tou účetní, šest partají a každá platila za elektřinu ve společných prostorech (a to už je pár roků zpátky, to ty ceny nebyly zdaleka, jako dnes!) přes tisícovku měsíčně. Jenom za asi osm světel s úsporkama po, co já vím, 5–7W na chodbách, plus další čtyři v kolárkách, dvě venku a jedna v kotelně (která stejně ale nesvítila). Šest tisíc měsíčně. Tam se ty chodby, kolárky a kotelna vymalovaly a vyšlo to třeba na třicet tisíc. Ona na to, samozřejmě, měla fakturu na třicet tisíc – se všichni podělili. To byli blbci, bývalí učitelé, senilní důchodci, podobní lidé, oni ani nebyli schopni si najít, kolik by tak asi mohlo stát přetřít chodbu a dvě kolárky.

Těch možností je nekonečně, může to být taky jenom o tom, že jsou tam chudší partaje, elektřina je v hliníku z šedesátek, voda taky z té doby, topení z padesátých let a kotel pamatuje Havla. Do toho plechová střecha, která už je rezavá od pohledu a jednoplášťová k tomu, okapy ještě z dob OPBH, které od té doby ani nikdo nenatřel, a tak by šlo pokračovat. Je jasné, že všecko se to udělat bude muset, jinak bude rychle po baráku, a kde vzít chlup na dlani, když tam není. Jasně, je řešení, zažalovat všecky sousedy, všecko zrealisovat, zaplatit, pak je znovu zažalovat, že ti nezaplatili, a pak exekuce. To, co jsem popsal, by byly takové pálky, že by, pokud by neměli dostatečné příjmy / důchody na splátky, o ty byty přišli. Ale máš na takové řešení? Peníze, znalosti, či další peníze na advokáta a „koule“?

Pak jsou věci, jako v každém baráku, co jsou tam za partaje, co jsou zač sousedi, prostě běžné věci.

Hlada

Seznámit se se všemi vlastníky a velmi důkladně se vyptat, jak se podílejí na provozu a opravách. Jakékoli podílové vlastnictví je obrovský problém. Osobně bych nikdy do ničeho takového nešel.

Pepa25

Filipův sáhodlouhý příspěvek bych shrnul do několika vět: zkušenost velí, že paradoxně čím méně bytových jednotek v domě, tím větší problémy, protože mnozí se děsí s domů s 150+ byty apod. ale tak jsou lidé a prostředky problémy řešit. Samozřejmě když si v minulosti 6 mladých párů postavilo bytovku a pak tam bydleli, tak to mohlo fungovat dobře. Ale dnes to tak spíš nefunguje.