Kolik je potřeba podpisů pro nezávislého kandidáta na kandidátku do městského zastupitelstva?

Nejlepší odpověď
kropitko

Petice podepsaná voliči podporujícími kandidaturu nezávislého kandidáty či sdružení nezávislých kandidátů.
V záhlaví petice a na každé její další straně musí být uveden název volební strany, název zastupitelstva obce, do kterého volební strana kandiduje, a rok konání voleb.
Vedle podpisu voliče musí být uvedeno jeho jméno, příjmení, datum narození a místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu, jinak tento hlas pro podporu volební strany nelze započítat. Nezapočítávají se také podpisy kandidátů samých.
Petice má zákonem (§ 21 odst. 4 zákona 491/2001 Sb.) stanovený potřebný počet podpisů voličů zapsaných v seznamech. Tento počet uveřejní registrační úřad nejpozději 85 dnů přede dnem voleb. Počet je určité procento z počtu obyvatel obce, městské části, městského obvodu, popřípadě volebního obvodu.
První číslo je počet pro nezávislého kandidáta, druhé je počet pro sdružení nezávislých kandidátů:

  • do 500 obyvatel – 5 % ; 7 %
  • nad 500 do 3000 obyvatel – 4 %, nejméně 25 ; 7 %
  • nad 3000 do 10 000 obyvatel – 3 %, nejméně 120 ; 7 %
  • nad 10 000 do 50 000 obyvatel – 2 %, nejméně 600 ; 7 %
  • nad 50 000 do 150 000 obyvatel – 1 %, nejméně 1000 ; 7 %
  • nad 150 000 obyvatel – 0,5 %, nejméně 1500 ; 7 %.

Zdroj: http://obcan.ec­n.cz/index.shtml?w=u&x­=132561#petice