david22

Když platím v obchodě běžnou debetní(kreditní) kartou, zobrazí se prodavačce na monitoru moje jméno?

Pokud mám na kartě jméno „david22“ zobrazí se toto jméno i na kase, pokud je tam obrazovka na terminálu?

Nejlepší odpověď
anonym

Existují dva druhy karet (tedy těch o kterých se zde bavíme). Jsou to embosované a elektronické. Jaký je rozdíl? Embosovaná karta má vystouplé písmo (reliéfní písmo), elektronická karta je hladká. Oba druhy jsou vybaveny magnetickým proužkem, mohou být opatřeny čipem (v dnešní době již většina je).
Elektronickou (hladkou) kartou lze platit pouze na terminálech, embosovanou kartou lze platit i tam, kde terminály nejsou. V tomto případě jsou prodejní místa vybaveny tzv. žehličkou. Tam se vloží stvrzenka a karta. Právě to reliéfní písmo se tytlačí na stvrzenku. Stvrzenka se podepíše. Platilo, že platby do 3000Kč se nemusely ověřovat a banka za ně zodpovídala, nad tuto částku se volá na autorizační centrum, kde se sdělí pouze číslo karty, doba platnosti karty a požadovaná platba. Zde platbu ověří, nesdělí kolik peněz je na účtu. Pouze sdělí autorizační kód. Pokud peníze nejsou, platbu zamítnou.
U elektronických karet je třeba vždy zadávat PIN, u embosovaných není třeba, zde je však nutný podpis na stvrzence-i na té, která vyleze z terminálu.
Na terminálu vydí prodavačka pouze číslo karty a u embosované z důvodu kontroly zadává ještě poslední 4 číslice z čísla karty, dále zadá částku. Vše ostatní si hlídá elektonika.
Jméno vidí na kartě nikoli na terminálu.
U elektronické karty, která je spojena s pokladnou vidí pouze to, zda je karta vložena a zda platba proběhla „OK“.

Další odpovědi
mosoj

Kartu máš podepsanou a podle podpisu lze dělat i identifikaci. Nevím jak nyní, ale ještě nedávno se vyskytovaly terminály které nevyžadují PIN.

anonym

Jen doplním, že se začaly používat tzv. bezkontaktní terminály, tudíž i karty, které nemusím ani vytáhnout z peněženky, pouze přiložím k terminálu, který údaje načte.

anonym

Ja nevim .. :) ale stava se mi casto .. ja mam kartu bez PINU .. , ze trebas natankuju a pani mi rekne, at natukam PIN a ja : jaky pin, ja zadny nemam ..mam kartu bez Pinu a ona : ok .. .
:))
tak me by zajimalo spise to , ze co se ji zobrazi, ze po me chce ten Pin a pak, kdyz ji to reknu, tak je vse ok a jen vyda stvrzenku. Priste se mozna nekde zeptam. :) -iv-

led

To je len kontrolná otázka, ak odpoviete zle, máte smolu. Príde polícia a vodička -iv- sa razom zmení na obvinenú -iv-.

anonym

led – opravdu ?? nebo si ze me delate prdelku ! :))

  • iv-