Avatar uživatele
Zlatý

Když mě securiťák zadrží, že musím počkat do příjezdu policie, nic se u mě nenajde, jak je to s náhradou škody?

Třeba mi ujel dopravní prostředek, mám absenci v zaměstnání, utekl mi kšeft, ...

Sice se to běžně nestává asi, ale co když je securiťák, moc horliví.

Musí jít pak se mnou k mému zaměstnavateli a vyžehlit mi průser ?
Já bycj to po něm požadovala klidně bych ho k zaměstnavateli odtáhl za ucho jak zlobivého školáka k řediteli ať mi to vyžehlí.

Dřív se to tak skutečně ve školách dělalo (babička vyprávěla).

Mě baví vymýšlet "komplikování situací", možná bych se i uživil jako nějaký autor krizových scénářů.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

No sekuryťák je člověk jako každý jiný. Takže pokud vyčkáš na příjezd policie děláš to dobrovolně. On tě donutit nemá jak.
Leda by tě zadržel fyzicky. Pokud se prokáže že jsi kradl, tak je to zadržení pachatele a je to OK. Pokud se zjistí že se spletl, je to omezování osobní svobody a pak se s ním můžeš soudit i o tu náhradu škod a dobré pověsti.
Jiné možnosti nejsou
Doplňuji:
jpau: neexistuje zákon, který by dával právo civilistům zadržovat osoby na základě podezření. Občanský zákoník zaměstnance security nijak neřeší. Právo zadržet tě má jen státní policie a městská policie. Pokud pácháš trestnou činnost a jsi zadržen civilistou, je to zadržení pachatele. Jinak je to omezování osobní svobody. Věřím ale že na kasách maj napsáno ledacos... .. třeba i to, že jejich párky jsou nejlepší a nejlevnější na celém světě :o)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud jsi schopen škodu prokázat, tak ji můžeš požadovat soudně. Ale věř tomu, že se ti to většinou nevyplatí


Avatar uživatele
Bronzový

Vseznalek88:
Nemáš pravdu. Pokud jsi důvodně podezřelí (nemusí se nic najít) tak tě má prodejce (securiťák) právo zadržet po dobu příjezdu policie. Je to z toho důvodu, že securiťák tě nemůže šacovat ani legitimovat.

Výtažek z tohoto zákona je občas i na pokladnách.
Doplňuji:
§ 76

(2) Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo BEZPROSTŘEDNĚ POTÉ, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky. Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení osobní svobody bez odkladu oznámit.

Tzn. tě můžu zadržet i "bezprostředně poté" a máš pešky Ty ;-)

http://www.finance.cz/…


Avatar uživatele
Pokročilý

Vseznalek88 má pravdu. Jedná se o institut tzv. "občanského zadržení". Nejsem-li zadržen při spáchání tr. činu či bezprostředně po něm, mají peška.
Doplňuji:
Všeználku, máš-li problém s porozuměním psaného slova, není to moje chyba.


Avatar uživatele
Pokročilý

Tak kdo má pravdu? Taky bych to potřboval vědět

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Vseznalek88

JPAU ty evidentně nevíš o čem mluvíš.
Správně jsi uvedl § 76 (konkrétně § 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb).
Zadržet můžeš kohokoli při krádeži nebo bezprostředně po krádeži. Ale NIKOLI když máš podezření!!!!!! Když se spleteš je to omezování občanské svobody a musíš se z toho zodpovídat.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.