andrea89

kdyz je nekdo v cele predbezneho zadrzeni a je vikend tak musi cekat na soud az do pondeli?

Nejlepší odpověď
Filip84

Policejní orgán a zástupce státní mají dohromady 48 hodin od omezení podezřelého na osobní svobodě, aby ho, buďto, postavili před soudce, nebo propustili.

Z logiky věci tak vyplývá, že ne, nebude se čekat na pondělí, na soudu je vždy, pro tyto případy, pohotovostní soudce (nemusí být osobně přítomen v budově soudu, ale na zavolání dorazí do hodiny).

Modus operandi je následující: Jakmile policejní orgán dokončí veškeré potřebné úkony, vyšetřovatel napíše „červeňák“ a dojde s ním za zástupcem státním. Ten, podle potřeby (většinou ne), podezřelého znovu vyslechne, a buďto nařídí jeho propuštění, nebo nařídí jeho eskortu k soudu.

Pokud není podezřelý propuštěn z rozhodnutí zástupce státního, do 48 hodin musí být, s příslušnými papíry, předán soudu. To znamená, že je policií eskortován do soudní cely v budově soudu, tam ho ale pořád hlídá policie, podezřelý už musí být obviněn a zástupce státní předloží soudu návrh na vzetí obviněného do vazby.

Službukonající soudce (dělají to „civiláři“: aby měl kdo ty čince soudit, protože soudce rozhodující v přípravném řízení nesmí rozhodovat o věci samé) se seznámí s návrhem na vzetí obv.do vazby a se spisem. Pokud není návrh zjevně neopodstatněný (tak 0.000001% případů je 😅), nařídí neveřejné zasedání.

Obviněného předvedou do jednací síně, bude tam s ním advokát a zástupce státní. Zástupce státní přednese návrh na vzetí do vazby, včetně důvodů, soudce k tomu vyslechne obviněného, vyjádření a návrh advokáta, a na základě toho vyhlásí usnesení.

Pokud návrh na vzetí do vazby zamítne, od toho okamžiku je obviněný volný; případná stížnost zástupce státního nemá suspensivní účinek. Pokud návrhu na vzetí do vazby soudce vyhoví, od okamžiku prvního zadržení je obviněný uvazben; případná stížnost obviněného do usnesení o vzetí do vazby nemá suspensivní účinek.

Na to všechno má soud 24 hodin. Do 48 + 24, tj. 72, hodin musí být obviněný buďto usnesením soudce poslán do vazby, nebo propuštěn na svobodu. Pokud by soud, lhostejno v jaké příčině, nestačil to rozhodnutí o vzetí do vazby vydat, musí být obviněný propouštěn na svobodu.

Další odpovědi
df

Zkuste soukromou facebookovou skupinu veznice cr – diskuse