Avatar uživatele
Rokio

Kdyby došlo ke srážce motorkáře a mě s vozíkem na chodníku, mohl bych být i potrestán?

Jel jsem ze sběrného dvora s vozíčkem. Tam jsem byl, abych tam odvezl velkoobjemový odpad. Byly to nějaké deky a baťoh. Bylo toho málo.

Když jsem byl na mostě a chtěl jsem jet za roh, tak se tam vyloupla motorka, na které byli dva lidé. Stalo se to na chodníku. Kdybych vedl ten vozík po levé straně chodníku a ne po pravé, tak by došlo k nehodě.

Způsobilo by to sešrotování kárky a těm dvěma pirátům „silnic“ těžké ublížení na zdraví.

Pokud by k nehodě došlo, mohl bych skončit u soudu a být obviněn za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, i když by za to mohl ten řidič motorky, který jel po chodníku, ale utrpěl by těžký následek?

A hrozil by mi ještě trest za loupežné přepadení, kdybych jim sebral mobil, zavolal sanitku a pak ho vrátil? Mobilní telefon nenosím u sebe a neomezuje mě to v pracovním, ani v rodinném životě. Navíc mám ještě tlačítkový mobilní telefon, a to ze základky.

poznámka: Vozík nebyl moc široký. Myslím si, že nemá ani metr šířky.

Zajímavá 0 před 206 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Zajímá mě, co motorkář a jeho spolujezdec dělali na chodníku. Od toho se odvíjí, kdo je vinen.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Záleží na okolnostech. Polde toho co píšeš se zád že bys neměl být za nic odśouzen. Nehoda: Pravděpodobně zaviněna řidičem motorky. Telefon – Předpokládám, že by sis ho nenechal. Takže je použití cizí věci a jen k účelu přivolání pomoci – tedy v „krajní nouzi“, tudíž beztrestně.
Ale samozřejmě je to jen odhad na základě neúplných informací.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

O vině a trestu může rozhodovat pouze soud a rozhodnutí nelze předjímat. Po zvážení všech okolností, které nikdo z nás nezná ani nevíme které okolnosti by bral v úvahu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Otázka je do jisté míry hypotetická, ale všeobecně lze říci, že jakékoli soudní rozhodnutí ve věci by záviselo na konkrétních okolnostech dané situace a předpisů platných v dané oblasti.

První část otázky se týká toho, zda byste mohl být obviněn z těžkého ublížení na zdraví, pokud by došlo k nehodě, při které by motorkáři utrpěli těžká zranění.

V České republice je na chodníku povoleno jezdit jen na motorovém kole do rychlosti 6 km/h, mimo nižší dopravní značky (například chodník vyhrazený pro chodce). To znamená, že pokud by motorkáři jeli rychleji nebo bez příslušného povolení, mohli by být oni sami považováni za viníky nehody. To však neznamená, že byste nemohl být také obviněn, pokud by se prokázalo, že jste se chovál nezodpovědně nebo nedbalostí.

Druhá část otázky se týká toho, zda byste mohl být obviněn z loupežného přepadení v případě, že byste jim sebral mobil a použil jej k volání sanitky, a poté jej vrátil.

Je pravděpodobné, že v tuto chvíli by bylo třeba hodnotit vaše jednání v souvislosti se záchrannými nebo nouzovými činnostmi, které jste prováděl, což by mohl být považován za omluvitelnou okolnost. Ale je potřeba si uvědomit, že tento postup může být stále považován za technicky nezákonný, jelikož jde o odcizení cizího majetku.

Je důležité si uvědomit, že tato odpověď je velmi zjednodušená a nemusí být přesná pro konkrétní právní předpisy nebo situace. Pokud jde o vaše obavy ohledně takové situace, nejlepší by bylo konzultovat ji s právníkem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Drap: Dej s tím pokoj. Kdo kolik a za co dostane je předmětem víceméně každé hospodké debaty. Tak jaké že rozhodnutí nelze předjímat. Diskutovat lze o čemkoli, samozřejmě štmagasti od stolu žádného piráta do krimu nezavřou.

Nový příspěvek