Kdy používat zvratné zájmeno svůj a kdy osobní (můj)? (konkrétní případ)

Vím, že zájmeno "svůj" patří tam, kde přivlastňujeme podmětu věty.., jenže u téhle věty váhám.
Je správně a) Můžu vdechovat vzduch, jenž je radost vhánět do svých plic. nebo b) Můžu vdechovat vzduch, jenž je radost vhánět do mých plic?
Děkuju moc. :)
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi... :) Bohužel jsem dala na svůj v tomhle případě chybný čich a napsala to špatně.
Jinak omlouvám se, že věta byla tak trochu nesmyslná (chtělo by se říct prostě "blbá"). ;)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Dost časte se v používání přivlastňovacích zájmen můj a svlůj chybuje..

Přivlastňovací zájmeno "svůj " přivlastňuje původci děje, zvláště v podmětu.

Chlapec to viděl ze svého (to je chlapcova) stanoviště. Půjčím ti svou ( nikoliv mou) knihu. Uvědomit si, kdo je ve větách podmětem...
----------
Někdy je zájmeno "svůj" zaměňované nesprávně za zájmeno "jeho":

Pavel vychovává jeho děti = děti bratrovy, sestřiny x Pavel vychovává své děti (vlastní děti). - významový rozdíl mezi užitím zájmen.

1. Zdeněk si půjčil knihu jeho kamaráda ze třídy = špatně x správně =. 2. Zdeněk si půjčil knihu svého kamaráda (kamarádovu knihu) ze třídy. Nebo. další sorávná možnost = 3. Zdeněk si půljčil knihu, kterou vlastní jeho kamarád ze třídy. ..

V první větě je podmětem Zdeněk,, o jehož kamarádovi mluvíme, půjčll si tedy knihu svého kamaráda. V pozměněné větě 3. ale už je podmětem v druhé části souvětí právě onen kamarád, a proto je na místě zájmeno jeho, (jindy zájmeno můj a další přivlastňovací zájmena),

Která varianta je tedy sorávná?
1. Vítám vás ve svém bytě. Nebo 2. Vítám vás v mém bytě?

Podmětem (původcem děje) jsem já, tedy správná je věta č. 1.

.

Doplňuji:
Nevšimla jsem si konkrétního příkladu. Vysvětlila jsem problematiku užívání zájmen .Ještě k další části otázky. .

1. Můžu vdechovat vzduch, jenž je radost vhánět do svých plic. nebo
2. Můžu vdechovat vzduch, jenž je radost vhánět do mých plic?

Kdo či co je v uvedených souvětích ve druhé větě podmětem? Jsem podmětem, původcem děje "já"? Nikoliv - tedy do mých plic.

Upravená věta. :Můžu vdechovat vzduch do svých plic, protože je radost jej do nich vhánět ....

Další odpovědi:

Bronzový

Me vic pres pysky jde ta prvni varianta. Ale odborne to vysvetlit nedovedu :) V tomhle pripade bych mozna to zajmeno uplne vypustil protoze z vyznamu vety jde jasne poznat, komu ty plice patri.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2417
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.