Frogman

Kdy myslíte, že bude zaplacen státní dluh?

Slyšel jsem jednu legrační písničku – https://www.y­outube.com/wat­ch?v=I3ZY3ITaz­l0 – a napadla mě tato otázka.

Už to tu párkrát bylo, že se přesně neví komu dlužíme.
V souvislosti s tím jsem slyšel, že do ČR chce dost investovat v následujících letech Čína.
Tak snad jim neumožníme, aby si z nás jako u nich udělali špehované zavřené opičky (samozřejmě obrazně řečeno). :)

Nejlepší odpověď
annas

Netuším. Snížení dluhu oproti roku 2017 – snížilo se číslo na posledním místě údajů. Pokud to bude takto pokračovat, nestane se nic mimořádného, je to běh na velmi ldouhou trať.

Poslední informace o výši státního dluhu je ke konci září.

"Státní dluh letos ke konci září vzrostl proti konci roku 2017 o 46,7 m­iliardy korun na 1,671 bilionu Kč. V samotném třetím čtvrtletí státní dluh klesl o 42,1 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá hypoteticky dluh zhruba 157 000 Kč.

Ministerstvo zároveň uvedlo, že ke konci letošního roku státní dluh klesne na 1,624 bilionu korun. Ke konci roku 2017 činil státní dluh 1,625 bilionu korun."

https://echo2­4.cz/a/SSBQP/­statni-dluh-ke-konci-zari-stoupl-o-47-miliard-kazdy-cech-dluzi-pres-150-tisic

Podívejte se na čísla, kerá uvádějí pohyb veřejného a státního dluhu.
Je vidwt, jak narůstají úroky z dluhu.

http://www.ve­rejnydluh.cz/

Další odpovědi
mosoj

A proč by měl být splacen? Jed to součást ekonomiky.

zjentek

To úplně přesně nevím, ale stejná otázka mne trápí vždycky okolo sedmý ráno o svátcích taky! ;)

dudu

Úvahy o tom, že prioritou většiny států je zaplacení všech dluhů je utopie. Limitu zadlužení většinou bývá situace kdy už výše závazků navodí neochotu věřitelů dále půjčovat. Civilizovaným způsobem řešení dluhů může být tzv. zápočet, což je vzájemné vyrovnání pohledávek a závazků. Jinak, jak dokazuje historie, dluhy většinou maže jen anexe a válečné konflikty.

Edison

Ukaž mi někoho, kdo si trvale půjčuje, splatil celý svůj dluh… Dlužíme především budoucnosti. Pro Čínu nejsme zajímaví… Leda bychom byli počátkem skoupení Evropy.

Kryšpín

Až zašle pan Kalousek složenku a bude tam nula

ivzez

Myslím si, že splacen nebude.

EKSOT123

Ivzez přece je zákon zachování hmoty a energie, jaké zákony jsou u dluhů? Asi taky záleží, od koho se půjčuje…