Jaký je rozdíl mezi bankovkou a státovkou ?!

Doplňuji:
Ale těmi státovkami jsem běžně platil v mlékárně!

http://aktual­ne.centrum.cz/do­maci/grafika/2013/05/2­9/reforma-ktera-sokovala-narod/#utm_sou­rce=centrumHP&ut­m_medium=dyna­micleadbox&ut­m_campaign=B&ut­m_term=positi­on-18

Nejlepší odpověď
annas

Definice bankovek a státovek uvádějí různé zdroje, jako příklad lze použít např. definici Encyklopedie Diderot 2000 (CD) (Praha, Diderot s.r.o 2000): Z ní vyplyne rozdíl.

bankovka, cenný papír na určitou peněžní částku; vydává ji emisní banka, je bezúročná, zní na majitele a ze zákona musí být přijímána jako platební prostředek.

státovka, papírové kreditní platidlo emitované státem; původně cenný papír na určitou peněžní částku, vydávaný státem, neúročitelný, znějící na majitele a který byl u pokladen státu přijímán na zaplacení státních pohledávek, např. daní.

bankovky a státovky, papírové peníze. Státovky původně představovaly dluh státu u emisní banky, který měl být splácen jejich stahováním z oběhu; postupně se státovky staly součástí celkového objemu peněz.

Bankovky emitovala vždy emisní banka a z historického vývoje byly označovány jako úvěrové peníze. Rozdíl mezi bankovkami a státovkami je pouze právní, ekonomická podstata je stejná. V ČR obíhají jako platné peníze pouze bankovky a mince. V. t. Česká národní banka.

víc v odkazu

http://www.cnb­.cz/cs/faq/vys­vetleni_pojmu_ban­kovka_statovka­.html
Doplňuji:
Pěkné obrázky státovek a bankovek.

https://sites­.google.com/si­te/papirovapla­tidla/bankovky/ban­kovky-a-statovky

Další odpovědi
Mc Merkurion

tohle bude nejrychlejší,pomohl google: http://www.cnb­.cz/cs/faq/vys­vetleni_pojmu_ban­kovka_statovka­.html
Doplňuji:
…myslím,než to opisovat
bankovka, cenný papír na určitou peněžní částku; vydává ji emisní banka, je bezúročná, zní na majitele a ze zákona musí být přijímána jako platební prostředek.
státovka, papírové kreditní platidlo emitované státem; původně cenný papír na určitou peněžní částku, vydávaný státem, neúročitelný, znějící na majitele a který byl u pokladen státu přijímán na zaplacení státních pohledávek, např. daní.
bankovky a státovky, papírové peníze. Státovky původně představovaly dluh státu u emisní banky, který měl být splácen jejich stahováním z oběhu; postupně se státovky staly součástí celkového objemu peněz. Bankovky emitovala vždy emisní banka a z historického vývoje byly označovány jako úvěrové peníze. Rozdíl mezi bankovkami a státovkami je pouze právní, ekonomická podstata je stejná. V ČR obíhají jako platné peníze pouze bankovky a mince. V. t. Česká národní banka.

MK44

Pro občana není mezi bankovkami a státovkami žádný rozdíl. Jsou-li platné, může jimi platit. Bankovky vydává k tomu pověřená banka (v ČR Česká národní banka), státovky vydává přímo stát, například ministerstvo financí.

Emisí prvních papírových peněz u nás, tedy v habsburské monarchii, byla za Marie Terezie roku 1762 pověřena Vídeňská městská banka. Bankovky nesly nápis Wiener-Stadt-Banco-Zettel a tak se jim říkalo bankocetle. Po státním krachu z roku 1811 byla roku 1816 zřízena státní banka (Privilegierte Österreichische Nationalbank), jíž bylo v Rakouském císařství svěřeno vydávání platidel tzv. vídeňské měny a konvenční měny.

Po rozpadu Rakouska-Uherska provedl A. Rašín rychlou měnovou odluku nového Československa. Protože nový stát neměl žádnou emisní banku, byly 10.4.1919 vydány papírové peníze jako státovky. Národní banka československá byla založena až v roce 1926.
Za nacistické okupace u nás platila jednak říšská marka jednak protektorátní koruna, což byly státovky i bankovky.
K podobné situaci jako v roce 1918 došlo i roku 1945. Obíhaly zde různé měny – vedle protektorátních a říšských peněz i slovenská koruna, maďarské pengö, prvorepubliková měna a dokonce peněžní poukázky tištěné moskevským exilovým centrem, které za sebou šířila Rudá armáda. 1.11.45 byla zavedena Kčs a první emise papírových platidel byly státovky, tzv. feierabendky, emitované v Londýně (L.K.Feierabend byl ministrem financí).

K poslednímu velkému použití státovek došlo při měnové reformě z roku 1953. Byly tištěny v SSSR a navrhli je sovětští umělci (aby u nás nikdo nic dopředu netušil). Československá koruna byla pevně navázána na rubl, čímž ztratila konvertibilitu…

Jinak převládala emise bankovek.

beri49

Nám obyčejným občanům je to šuma-fuk, či státovka nebo bankovka. Stejně za obé dostáváme čím-dál větší prd, zejména pokud patříme do kategorie mladé rodiny či důchodci.

Mc Merkurion

co je na tom divného? když oboje jsou: „bankovky a státovky, papírové peníze…“,viz odkaz,tudíž je logické,že se s nima přeci PLATILO,k čemu by jinak byly,když nebyly kraditky…

anonym

Klikni na "nové peníze " !

annas

Pamatuji, vložila jsem ještě obrázky.