annas

Kdo umí 1 písničku, ať neučí 2. zpívat. Sice se říká, , "kdo chce druhé zapalovat, musí sám hořet " Co je vhodnější?

1,.,. ciltát je francouzské opřísloví, https://citaty­.net/temata/pis­nicka/, tajenka křížovky MF Dnes z 4/1 2024
Více zde: https://kosme­tikaradka.web­node.cz/semina­re/mota-a-citaty/

2. citát w
slova sv,. Augustina
https://www.az­samolepky.cz/sa­molepky-na-zed-citat-kdo-chce-druhe-zapalovat-musi-nejdriv-sam-horet/

Nejlepší odpověď
paul1

Víckrát se mi stalo, že ať jsem se sebevíce snažil někoho přesvědčit, získat na svoji stranu, tak se mi to nezdařilo. Asi jsem byl málo zapálen. Ale často se stávalo , že po čase ten dotyčný názor změnil.

Další odpovědi
da ny

Uvedené francouzské přísloví.
Pokud o něčem mnoho nevím, něco neumím, nemohu, příliš, „rozdávat nějaké rozumy“. Poučovat jiné. Vysvětlovat, jak by, co měli dělat.
Vzdáleně mi připomíná, nám známé, „Káže vodu, pije víno“ (také téma 2 písniček 😉.

Je vhodné, být zapálený, nadšený, pro nějakou věc, pokud se snažím, získat další příznivce. Přesvědčit dav.
Nebezpečné může být, když fanaticky, slepě a sobecky „hořím, jako fagule“. Tam je riziko direktivního „přesvědčování“. Podsouvání, vnucování své vůle. Hrozí, možný diktát.
Z historie lidstva (i současnosti), je nám známo, že nejeden „hořící“, dokázal zatáhnout dav i národ, tam, kde nikdy být nechtěl. Do toho, oč nestál Do nebezpečí a pak se třeba, i brodí v lejnech.
😉

aliendrone

Tak i když mám sv. Augustina velice vysoko na mé hitparádě teologických (křesťanských) „superstar“, tak při čtení jeho citátu mi kdovíproč přišlo na mysl to, jestli tento výrok znali i bratři Ordo Praedicatorum, především Insistoris a Sprenger. To by byl dost morbidní humor i dle mých měřítek.

Proč to zmiňuji? Protože jde podle mne o ŽHAVĚ AKTUÁLNÍ téma. Tak jako z původně úctyhodých ideálů křesťanství mohlo „vývojem“ vzejít Malleus maleficarum (Kladivo na čarodějnice) od výše zmíněných pánů, tak i dnes z ideí demokracie a svobody zřetelně vyvstává něco strašného, šíleného. Je otázka, zda-li se tomu dá vůbec úspěšně čelit. Nejsem si tím jist, ale beru to tak, že lepší je to zkusit, než nečinně přihlížet (natož to podporovat/pro­pagovat/obhajo­vat). 😐

Pepa25

Oba citáty nejsou v rozporu. Týkají se toho, jak motivovat, říct, přesvědčovat druhé: první zdůrazňuje, že jsou potřeba znalosti a zkušenosti (nestačí „jedna písnička“), druhý potom nadšení a zapálení pro věc.
Těžko říct, co je důležitější. Ale asi to první. Bez ukotvení ve faktických informacích a znalostech může jít o planý aktivismus. A takového „boje“ je dnes až moc.

Drap

Říká se to tak, ale co se týče prvního citátu tak si nejsem jistý. Znám celou řadu písniček, ale naučit někoho zpívat by asi nedopadlo dobře. Druhý ten platí snad bez vyjímek

Kelt

Naučit někoho zpívat, když umím jednu písničku, znamená totéž , jako umět jednu činnost,vyrábět jeden výrobek a chtít to po druhém. Na druhé straně , když jsem veselý, tak dokážu rozveselit druhé a pod