annas

Kdo poprvé vyrobil gin a jak vznikl jeho název?

Nejlepší odpověď
vagra

S jeho výrobou začali Holanďané.
První gin prý vyrobil Lucas Bols na předměstí Amsterdamu v palírně zvané Kůlnička v roce 1575. Aby zlepšil nevalnou chuť obilné pálenky, tak destilát ze zkvašeného obilí mírně přisladil a ochutil výluhem z jalovcových bobulí, koriandru, anýzu, fenyklu, puškvorce, lékořice a lecčehos dalšího.
Základem byl ovšem jalovec. A protože holandsky se jalovec řekne jinéver, začalo se vzniklé pálence, teď už nikoli nevalné, ale ušlechtilé chuti, říkat gin.

Brity vřele milovaná „královna matka“ měla roztomilou slabůstku. Milovala gin. Tvrdila, že gin prospívá tlaku, zahřívá prokřehlé kosti, povzbuzuje trávení a pozvedá náladu. Úsměv jí z tváře nemizel téměř nikdy a vzhledem k tomu, že zemřela více než stoletá, nemýlila se zřejmě ani v ostatním.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/207562235­300023/

Další odpovědi
dědapetr

Gin pochází z Nizozemska, kde byl poprvé objeven r. 1650. Vynalezl jej Dr. Fanciscus de La Boie znám spíše pod jménem Dr. Sylvius.Takto vzniklou směs nazval genever (fr. genévrier = jalovec). Angličtí vojáci nazvali tento nápoj „holandská kuráž“ a přivezli jej do Anglie, kde natolik zachutnal, že býval považován za národní drink. Druhý typ ginu, který vyvinuli londýnští lihovarníci se nazývá dry gin, někdy také s přídomkem London, což naznačuje místo kde byl poprvé vyroben. Tento typ se od toho holandského liší nejen výrobou ale i chutí. Vznikl r. 1831.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Gin

hanulka11

Historie ginu ale není jen historií Beefeateru. Ten povznáší lidstvo svou jedinečnou chutí až od roku 1820, a když přišel na svět, měl gin za sebou už dvě století bouřlivého vývoje. Přímým předchůdcem ginu byla tzv. jalovcová medicína či jalovcová voda (někdo tak možná říká ginu i dnes). Za vynálezce téhle medicíny je považován Dr. Sylvius, lékař žijící na začátku 17. století v Holandsku. Svým pacientům trpícím depresemi a nechutenstvím ordinoval extrakt lihu a jalovce a tím položil základy pozdějšího úspěchu lihoviny tohoto typu. Univerzální léčebné účinky ginu byly v té době dobře známé a hojně se v medicíně využívaly. Co bylo nové, bylo spojení jalovce s lihem, které tomuto léku otevřelo cestu k masovému využití v hospodách. Postup výroby ginu se pak ustálil v roce 1622, kdy v Amsterodamu vyšla tiskem příručka “Aqua Juniperi” neboli jalovcová voda.
Jak vidět – rodištěm ginu je sice Nizozemí, s tím si ale dnes už asi nikdo tuhle lihovinu nespojí. Když se o ginu mluví, daleko spíš si vybavíme Velkou Británii. Tam ho ale zavlekl až koncem 17. století Vilém III. Oranžský. Původně vládl právě v Nizozemí a od roku 1689 byl anglickým králem. Už ve své vlasti si gin oblíbil a po příchodu do Anglie se ho samozřejmě nehodlal vzdát. Zavedl jeho výrobu v Londýně a současně omezil dovoz alkoholu ze zahraničí, hlavně v Francie. To otevřelo cestu k výrobě anglického ginu ve velkém…

dál v odkazu

Zdroj: http://e-nasoska.sweb.cz/o­lihen/olihen08­.htm

Ady

(trosku odbocim, stoji se juknout na tento odkaz, dekuju :))
SLEVA – 53%
2kávy + 2dezerty = JENOM 145,–kč

SLEVA – 54%
prohlídka skvělýho Gambrinus pivovaru a plno zážitků + 10×PIV GAMBRINUS =120,–

OPRAVDU !! NEKECÁM !!! klikněte na TENTO ODKAZ ! a najdete další slevy !!
http://www.sle­vomat.cz/cs/do­po ruc-ziskej/0d798b2f­ab/praha?c= 0ff9c3

Lukas Horak

Za objevitele moderního ginu je považován nizozemský lékař Franciscus Sylvius, který v roce 1650 poprvé namíchal směs nazvanou genever (jenever), podle francouzského názvu jalovce (genévrier).

Zdroj: https://www.nej­lepsidrinky.cz/ru­briky/destila­ty/giny/z-ceho-se-vyrabi-gin-ktery-je-nejlepsi-historie-a-jak-se-pije_928.html