zjentek

Kdo mi vysvětlí přístup k síti a orientaci na ní?

Web, WWW. Chápu jej takto: na deep webu je fůra webstránek, které běžné vyhledavače neindexují, tudíž ani nezobrazí. Takže pokud znám URL dané stránky, tak si ji bez potíží prohlédnu třeba v Chromu, je to tak? No a teď je tady ta malá část deep webu, zvaná dark web a ta se skládá z drobných komponent, jako malé peer-to-peer sítě anebo populární sítě jako Freenet, I2P či Tor. A tady se ztrácím. Vezměme jako příklad Tor Network. Takže když se chci do této sítě připojit, tak asi nepostačí znát URL stránek z tý sítě a vložit do Chromu, že? No a právě vyhledávání (surfování) v síti Tor je pro mne tou záhadnou věcí. To si jako místo Chromu otevřu Tor browser a už si vesele surfuju? To je celý? No, ono to vypadá hrosně jednoduše, ale v praxi jsem z toho tak trošku BAMBUS. Tedy dá se laikovi jednoduše vysvětlit, jak se snadno orientovat, potažmo vyhledávat všemožné weby v konkrétní, zcela legální síti Tor? Můžeme? (;

Odpovědi
elkon

Ten tvůj deep web je asi nějaká tvoje noční můra. Co takhle používat pouze legální weby.

ivzez

Obávám se, že k prohlížení deep webu Vám nebude Chrome ani žádný
jiný „běžný“ prohlížeč stačit, že budete potřebovat Tor.

Zaheslovaný přístup do sítě najdete i v normálním a v deep webu,
není to „specialita“ jen dark webu. I s prohlížečem Tor je nutné znát
přístupové údaje k zaheslovaným stránkám či sítím.

Funguje to stejně jako v běžném prohlížeči. Pokud se s Torem
budete chtít přihlásit např. k e-mailu od Seznamu, budete také
muset zadat přístupové údaje → stejně jako v každém jiném prohlížeči.
__

Já jsem se párkrát podívala do deep webu, dark web jsem nezkoušela
(ani tam neznám žádnou adresu, kterou bych mohla zkusit).

Řada stránek zaheslována není, pro ty stačí jenom prohlížeč Tor.
Pokud byste se tam chtěl zkusit podívat, upozorňuji na spoustu reklam,
u nichž jsem nepřišla na to, jak je v Toru zablokovat.

Zkusila jsem s Torem navštívit i Odpovědi.cz (a pár dalších normálních
webů) a úplně jsem se zhrozila, kolik reklam na nich je.

Ten Tor mi přijde trochu „zvláštní“ v tom, že na něj neplatí moje
blokace v souboru hosts → Tor ten soubor zřejmě vůbec nečte.

anonym

„To si jako místo Chromu otevřu Tor browser a už si vesele surfuju? To je celý? “

Jo to je celý 🙂 Z uživatelského hlediska si to vystihl přesně.
Jen doplňuji že ty weby které jsou na DARK NETU mají vždy koncovku ONION a adresa vypadá třeba takto asjlegjiasjei­oajfioe.onion … (opravdu to bývá takováto chaotická změť znaků, je to tak záměrně) … pokud znáš onion adresu můžeš na ní přes TOR browser přistoupit.

A proč to jiné prohlížeče neumí ? No právě proto že neumí vícevrstvé šifrování a komunikační protokol „onion routing“ na kterém to celé funguje viz https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Onion_routing . Podpora tohoto protokolu byla do TOR browseru doplněna a tím se tento prohlížeč od ostatních odlišuje, proto tento prohlížeč domény *.onion vidí, a ostatní ne. Jednoho dne třeba přibude podpora pro onion routing i v běžných prohlížečích, podobně jako třeba kdysi přibyla podpora protokolu bittorrent v opeře, to se může docela dobře stát, zatím to ale není pravděpodobné.

Dochy

Ivzez: Sice o Tor zas tak moc nevím, ale co vím je, že tahá informace různými cestami. To kromě jiného znamená, že nestahuje reklamní spoty přímo z reklamních servrů a proto váš filtr podle IP adresy fungovat nebude. A je to i jeden ze smyslů toru: aby nikdo nepovolaný z odposlechu vaší komunikace nezjistil kam a proč lezete.

ivzez

„Surfování“ (uvozovky kvůli rychlosti) s Torem je pomalé. Je to kvůli tomu, že požadavky posílá přes několik „adres“. Když k tomu přičtete reklamu, která načítání stránek výrazně zpomaluje, není to nijak příjemné surfování.

anonym

je to pomalejší, samozřejmě. To je naprosto obvyklá daň za bezpečnost a anonymitu.

Dochy

Nepopírám, že to bude nejspíš pomalé 😉 Ale zato to bude odolnější vůči „odposlechu“.
Také netvrdím, že to pro Vás je vhodné řešení. Jen že ta nefunkčnost některých typů „addblocku“ je docela pochopitelná a přirozená.

zjentek

Myslím, že ze sítě Tor mohu přijít třeba sem, aniž by věděli, odkud jsem přišel, kde jsem byl, než jsem sem přišel, kam přesně jsem odtud šel, co jsem si myslel, ještě než jsem veřejně napsal a dalších a dalších x citlivých, zneužitelných údajů. Ne? Takhle to nepracuje? (;

ivzez

Takhle to bude pracovat, pokud se sem z Toru nepřihlásíte.
Pokud byste se přihlásil, nezaregistroval by systém, odkud jste přišel (a kam půjdete), ale podle Vašich dřívějších a pozdějších návštěv by asi „odhadl“, že jste se i v tomto případě přihlásil z obvyklého místa a zařízení.

zjentek

Si nerozumíme. Pokud jdu na odpovědi skrze standardní vyhledavač, tak díky jednoduchého nástroje zdarma od Googlu (třeba) odpovědi vidí, z jaký sem přecházím stránky a na kterou odtud odcházím (mimo mnoha jiného). No a celá otázka byla o tom, zda u přístupu z Toru by platilo to samý (jinak mně jsou propálený informace v můj neprospěch úplně fuk, mezi námi, protože nikdo si nic nekoupí za info, že zjentek třeba navštívil nevkusné weby).

anonym

podstatou je spíš to, že odpovědi nezjistí vaši IP adresu. To je alfa a omega. Protože podle ip adresy je možné zkontaktovat ISP a ten k ní umí přiřadit konkrétní jméno zákazníka, tedy identifikovat vás naprosto přesně (neříkám že vždy, ale v případě domácích přípojek je to obvykle velmi snadné). Proto tor funguje tak, že nikdo v řetězci neví, kdo za jakou IP adresou vlastně je, protože jen předává už dříve zašifrovanou komunikaci dál s tím že k ní přidá další slupku šifrování (a zpátky naopak) … to je podstata, tedy ne skrýt to odkud přícházíte (referer) a kam jdete (což četho před provozovatelem webu utajíte protože ten si prostě na odkaz napojí nějakou javascript metodu která to před odchodem zahlásít přes api a ví kam kdete) … jenže neví kdo jste, takže jde o naprosto anonymní data a až tam půjdete příště (pokud se nepřihlásíte) tak nepozná, že jste ten samý uživatel co tam byl před hodinou.

anonym

Je to něco jako VPN, jen s tím rozdílem, že provozovatel VPN o vás ví všechno, zatímco v síti TOR o vás neví nikdo nic.

anonym

Tozumíte, u VPN je tím slabým článkem provozovatel VPN nikoliv jen váš poskytovatel připojení, ISP. Aby vás identifikovali potřebují spolupráci obou, provozovatele VPN i lokálního ISP, což není úplně snadné ale teoreticky je to možné. Proto přisel onion routing a projekt TOR aby tuhle slabinu eliminoval a zavedl skutečnou anonymitu i za cenu zpomalení datových přenosů. To je celé. Stejně tak je vůči vám zcela anonymní i prozovovatel serveru, takže pokud by existoval nějaký server odpovediczasi­ejgsaeji.onion nikdy byste nezjistil, kdo a kde jej provozuje. Chráneny jsou stejně obě strany.

anonym

pokud přistupujete na jinou doménu než právě *.onion, chráněn jste jen vy.

zjentek

Parádní. Všechno. Díky. (;

ivzez

Zdá se, že jsem neodpověděla srozumitelně:
Pokud přijdete s Torem, neuvidí systém, odkud jste přišel, ani kam odejdete. → Takto si vysvětluji informaci o tom, že Tor všechny požadavky na stránky posílá postupně přes několik „adres“.

Tj. Vy zadáte požadavek, že chcete na Odpovědi.cz. Tor je předá některému PC v síti, ten dalšímu, … až poslední Vás přesměruje na požadovanou adresu.

zjentek

Parádní. Všechno. Díky. (;