Marty Koller

Kdo je antivaxer?

Nejlepší odpověď
orwell

Antivaxer by měl být člověk odmítající očkování jako takové, tedy jakékoliv. Tento termín se zrodil a byl použit v souvislosti s odmítáním očkování proti viru/ům způsobujícím současnou pandemii. Správně by se takoví odmítači měli nazývat covidantivaxeři, protože řadu jiných očkování podstoupili. Jednalo se ovšem vesměs o vakcíny vyzkoušené během několika desetiletí, u kterých jsou dostatečně známé vedlejší účinky i po mnoha letech po aplikaci.
Slovo antivaxer má dnes hanlivý význam, jehož účelem je vykreslit odpírače jako sobeckého blba a bezmála zločince, který za všechno může a jen díky jemu a jemu podobným ti chytří, inteligentní a empatičtí občané trpí různými omezeními. No, a s takovými zmetky je třeba rázně zatočit, ne? Samozřejmě demokraticky!

Další odpovědi
Kazatel

Kdo myslíš?

zjentek

Zjentek!

_Bůh_

Antivaxer je někdo, kdo odmítá používat k holení depilační voskové pásky (tzv. waxing strips: https://www.a­llure.com/galle­ry/best-wax-strips-hair-removal ).

Marty Koller

Orwell: já nesnáším očkování na covid.

orwell

Marty: tak pak jsi maximálně covidantivaxer 🙂 Vůbec se ti nedivím. Měla by být zachována dobrovolnost. Věříš – jdi, nevěříš – nechoď. Podotýkám, že věřit znamená ve skutečnosti nic nevědět.

Pepa25

orwell samozřejmě nemá pravdu, pojen antivaxer samozřejěm existuje dávno, jen jimi až do nedávné doby byly především tzv. biomatky (pejorativní označení žen, které věří ezoterice a homopatikům víc než klasické medicíně) a lečitelé a šamani, pouze doba covidu tuto skupinu rozšířila o „bojovníky proti systému“

orwell

Pepa25: asi mně něco uniklo. Pojem antivaxer (patrně i antirouškař) je znám tak dávno, že jsem ho nenašel v žádném slovníku cizích slov, a že jich mám více – „starých i mladých“. Ani překladač na Seznamu si s překladem do jiných jazyků evidentně neví rady. Dokonce jsem se s těmito pojmy (vaxer, antivaxer) nikdy nesetkal v žádné zprávě od lékaře, ani konzilia. Podle mého názoru by to měla být odvozenina od slov vakcína, vakcinace, takže ani to „x“ mně tam nějak nepasuje. Spíš antivakcer, když už. Antivakser je ještě podivnější. Já v tom vidím spíš takovou dobovou lidovou tvořivost, jejíž plod se uchytil. K tomu by se mohla fundovaněji vyjádřit snad annas, naše slovutná jazykozpytkyně. Ani bych sem netahal biomatky, léčitele, šamany, ezoteriku a „homopatika“, i když chápu snahu zmíněné „bojovníky proti systému“ řádně zesměšnit a zdupat.
Já jsem se s pojmem antivaxer setkal poprvé v životě až v relativně nedávné době v diskuzích na internetu a zde. Nevzpomínám si, že by „antivaxeři“ začali jako první nálepkovat osoby s opačným názorem a nazývat je „vaxery“. Co jsem si všiml, bylo tomu právě naopak. Tahle dichotomie je příznačná pro rozdělování společnosti, aby bylo hned zřejmé, kdo je přítel a kdo nepřítel. Njn, rozděl a panuj. To by v tom byl čert, že by se nepodařilo tu společnost orwellovského typu vytvořit.