Pokročilý

Kde najdu zákony v normální češtině?

Když se snažím číst neupravené, tak po čase mám pocit, že se mi mozek mění v dalmátské čufty.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nerozumím...
Já měl zato, že zákony je nutné číst v tom znění, v němž jsou schváleny - odlišná formulace může způsobit ´zmatky´, ne?
;-)
Pokud to potřebuješ, prostě si na právnickou terminologii zvykni.
Nejčastěji něco hledám asi tady - http://www.zakonyprolidi.cz/ , případně podle oboru - na webech jednotlivých ministerstev.

Další odpovědi:

Bronzový

Bohužel, zákony jsou psány pro laické čtenáře náročným jazykem, ale jen v tomto znění jsou závazné, zbytek je výklad. Takže je zapotřebí při práci s nimi dodržovat určitá pravidla, především:
- zkontrolovat si platnost a účinnost zákona - zákony se často mění, příslušný paragram mohl být několikrát upraven novelou, proto jsou praktická úplná znění, v elektronické podobě buď programy typu ASPI nebo na webu všechny seriózní zdroje jako první věc uvádí, které novely byly zapracovány
- dát si pozor na definice - často na začátku zákona jsou určité pojmy definovány jen pro potřeby tohoto zákona
- dát si pozor na odkazy pod čarou na jiné zákony
- k zákonům mohou být vyhlášky, které něco upřesňují nebo doplňují
- něco může být naopak v Nařízení EU, proto už to není v naše zákoně
..
a spoustu dalšího.

Bronzový

V normální češtině zákony nejsou, a to proto, aby jim normální člověk nerozuměl:-DDD

Budeš se muset naučit porozumět te nenormální češtině, problém je, že ta má většinou dvojí výklad, někdy i trojí:-DDD

Stříbrný

Souhlasím s Pepou a Geccem, kdo chce nějak pracovat
se zákony, musí si zvyknout na "právnický jazyk".

Zkuste začít zákoníkem práce, který je napsán
tak, aby mu rozuměli i zaměstnanci (laici).

Stříbrný

Kotja, záleží jaký konkrétní zákon myslíte. Páč vždy se najde někdo, kdo rozebere zákon i pro laika. Pokud se ale trošku zajímáte o zákony, tak se je naučíte číst.
Co Vám není třaba jasné na občanském zákoníku?

Pokročilý

Děkuji za krásný dotaz, který mi vylepšil den, zasmálala jsem se :). Jsem na tom úplně stejně jako vy, s tím rozdílem, že už vím, že něco takového nelze nalézt. Pokud nechápete, jak to v tom či onom zákonu mysleli, je nutno se zeptat právníka na výklad.
Někdy co právník, to jiný výklad. Oni pak soupeří u soudu, který z nich to uhraje na svou stranu a je to výborný byznys.
Pokud je nějaký nový zákon, kdy ještě nikdo neví, jak si to vykládat, čeká se na soud, který to posoudí a první rozsudek v dané oblasti tvoří precedens, podle kterého soudí i soudy ostatní.
Takže třeba jak si vykládat nový občanský zákoník v různých bodech, na tom se právníci dohadují a není to jasno a opravdu se čeká na nějaký precedens. Pak bude teprve jasno, jestli některý z právníků měl pravdu. My takhle řešíme nějaké body, které nám zamotaly hlavu a řešili jsme to se 6 právníky a nedohodli se, takže díky tomu to každá obec chápe jinak a nikdo neví, kde je to správné vysvětlení.
Je to znamenitý systém na držení obyvatelstva v šachu, osvědčený tisíciletým používáním a dotažený ad absurdum.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.