zjentek

Kde je pravděpodobná příčina, když venkovní svítidlo na čidlo při teplotách nula a nižších přestane vypínat?

To znamená, že při zachycení pohybu sepne/rozsvítí se, ale pokud je pod nulou či mrzne více, tak už nezhasne a prostě svítí. Když potom teplota vystoupá zase nad nulu, tak zase normálně spíná, jak má. 🤷‍♂️

Nejlepší odpověď
cochee

Nejspíš tam je relé nebo nějaký jiný typ mech. spinače a dostala se do něj voda, takže pod 0˚C zamrzne a „tím končím, tvá Máňa“ – až do rozmrznutí

Další odpovědi
Roman71

Snad každá součástka v elektronice má rozsah pracovních teplot. Mimo tento rozsah nemůže ýrobce zaručit správnou funkci výrobku. U venkovního čidla je to tak trochu podraz, když přestane reagovat pod bodem mrazu. Nejde ani tak o mechanický, ale elektronický problém.

Závadu může způsobovat i špatně propájený plošný spoj. Dnes se snad nic nepájí ručně tak jako se to dělalo dřív. Většina elektroniky se pájí takzvanou cínovou vlnou. Je to rychlé, levné, ale ne bez problémové. Součástky jsou s deskou spojů propojené tenkou vrstvou cínu a tepelná roztažnost/smršťo­vání udělají své. součásty vlivem okolní teploty ztrácí kontakt s obvodem a je zaděláno na problém.

plebs

Pravděpodobně vyrobeno u komunistů v Rudé Číně anebo jejich bratrstvo.

elkon

Je to levný šunt. Na kvalitním svítidle bývá popsáno v jakém režimu může pracovat. To znamená i jestli venku, nebo uvnitř a za jaké teploty.

Roman71

Cochee, ta malá relátka jsou hermeticky uzavřená. Vlhkost ani prach nemají na funkci vliv. Tipoval bych to na tepelný rozsah použitých součástek nebo špatně zapájená deska plošných spojů 😕