réza9107

Jsou tam správně doplněny čárky?

Pes je, nejen kamarád a pomocník, ale také bytost potřebující péči a lásku.
Jsou tam správně doplněny čárky?

Nejlepší odpověď
annas

Zamyslete se nad větou tak, aby dávala smysl. Když jste oddělila čárkami část věty, je to jako by něco navíc, takže by šlo tuto část vynechat a druhá věta, která navazuje, by měla zcela jiný smysl. Proto je čárka jen před druhou částí zdvojené spojky ale – uvozuje další větu.

Pes je ale také bytost … Takže ze dvou vět vznikla jen jedna a dává zcela jiný smysl. Proto čárka je jen před spojkou ale – v první větě je spojka nejen, v druhé větě ale. Zdvojená spojka, která vyjadřuje vztah stupňovací.

Pokud znáte sovuětí souřadné, víte, že existují zdvojené sppjky – nejen – nýbrž, nejen – ale, dílem – dílem, ani – ani atd.

Další odpovědi
Lamalam

Ne, ta první čárka tam nepatří.