annas

Jsou popularita a sláva dva pojmy? Být slavný, to už je něco! Být populární, to je být lidový. Lze to tak hodnotit?

Slova uvedl Bolek Polívka,

Je pravdivé toto arabské přísloví: Sláva patří prvnímu, i když následovníci to umí lépe.“?

https://citaty­.net/temata/sla­va/?page=6

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že to jsou dva pojmy. Někdy sice mezi nimi může být velmi úzká a špatně rozeznatelná hranice. V běžném životě se i dost často tyto pojmy prolínají.
Co se přísloví týká, myslím, že stejně jako většina přísloví pravdivé je

Další odpovědi
elkon

Já to vidím tak, že popularita je trvalejšího rázu, sláva spíš krátkodobější. Ale první je vždy jen jeden. A ten sklízí slávu, o druhém za čas nikdo neví. Příklad: Gagarin…

Rokio

Také si myslím, že je zde rozdíl. Slavný je ten, kdo je známý v dobrém slova smyslu. Domnívám se, že populární může být někdo v něčem špatném (např. člen party kluků pomaluje zeď a díky tomu je mezi svou bandou populární).

Vzhledem k tomu, že spousta přísloví pravdivá je, tak je dost pravděpodobné, že je pravidvé i toto.

aliendrone

Myslím, že ano, jakkoliv spolu NĚKDY souvisejí. Popularitu bych nenazval „lidovostí“ ani náhodou, i když je dost osobností jak „populárních“, tak i „lidových“ (např. „perla Ostravska“ > Jarek Nohavica). :)

Popularitu bych spíš přirovnal k „oblíbenosti“, přičemž „slavný“ nemusí znamenat „oblíbený“. Slavný je třeba i plk. Tibbets, velitel letounu Enola Gay („buzerantí Enola“? ;) :D), který svrhl jadernou bombu na Hirošimu. Mezi Japonci by na žebříčku hitparády popularity jistě zaujal (PRÁVEM!) nejnižší příčky, kdyby… KDYBY si každý ČTVRTÝ Japík nemyslel, že atomovky na ně shazovali Rusové! ;) :D :D

Jinak ale LZE souhlasit se „slávou prvenství“. Gagarina zná každý, ale KDO byl ve vesmíru jako DRUHÝ? ;) :) Stejně tak si lidé pamatují PRVNÍHO sexuálního partnera/ku, ale na „druhého/hou v pořadí“ si spousta lidí nevzpomene. Atd., atd. ;) :D :D

JežíšKristus

Slavní herci jsou slavní napořád, od toho tzv. „Síně slávy“, nikoliv „Síně popularity“. Tam jsou zapsaní napořád.
Popularita je krátkodobá, podle toho, jak se společnost vyspí.

Kelt

Populární je od latinského populus – lid, oblíbený mezi lidmi. Přece se říká populární písně a to může trvat několik let, tedy dlouho, ale sláva je okamžik. Sláva vítězům, čest poraženým. To arabské přísloví jsem neznal.

dubraro

aliendrone:
Přezdívku letadlu dal Paul W. Tibbets podle jména své matky, Enoly Gay Tibbetsové.