tono

Jsem v evidenci ÚP a pečuji o osobu blízkou. Kolik let se započítává jako náhradní doba na důchod?

Nejlepší odpověď
tom004

Určitě je toho v odkazu víc.
Při posuzování zápočtu péče o osobu blízkou pro nárok na důchod a jeho výši, je třeba si opečovávané osoby rozdělit do několika skupin. Tou první jsou děti do 10 let. Pokud pečujete o dítě do 10 let, které má přiznanou závislost (dříve šlo o dítě dlouhodobě zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči) a je jedno jaký stupeň, tato péče se vám plně započítává do důchodu.

Druhou zmiňovanou skupinou je péče o osobu blízkou starší 10 let. Aby se vám tato péče započítávala do důchodu, je třeba, aby opečovávaná osoba měla přiznaný alespoň druhý stupeň závislosti. Jestliže byste pečovali o osobu „neblízkou“, je třeba pro zápočet na důchod splnit ještě také podmínku společné domácnosti.

Zdroj: http://www.na­seduchody.cz/cla­nek_49-prispevek-na-peci.html