Jsem povinen se legitimovat policistovy který je v civilu?

Může mně kontrolovat policista který je v civilu a není ve službě? on se mně může prokázat služebním průkazem ale co když je falešný? to dneska není žádný problém sehnat průkaz, odznak i s číslem, můžu si jeho služební průkaz nějak ověřit? anebo si nechám zavolat uniformovaný.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Příslušnost k Policii ČR prokazuje policista několika způsoby:
Stejnokrojem, průkazem nebo prohlášením.
Tím, že se někdo prohlásí za policistu je dostatečným prokázáním. Ano průkaz lze ověřit na tísňové lince 158, rovněž můžete žádat uniformované policisty.

Další odpovědi:

Bronzový

Sehnat falešný průkaz je asi tak stejně těžké jako sehnat falešnou uniformu:-D

Musíš, pokud máš pochybnost, zavolej na 158 a nahlásíš číslo jeho průkazu, oni to ověří.

Stříbrný

Průkaz policie ČR je plastová kartička velikosti kreditky, nesoucí i nějaké ochranné prvky proti padělání. Při krátkém bližším zkoumání by např. kopie z barevné kopírky měla být lehce odhalitelná. Odznak by měl vypadat taky tak nějak opravdicky.
Pokud je průkaz ukradený, mělo by to jít lehce ověřit přes 158.
Povinnost legitimovat se policistovi v civilu máte, pokud on dostatečným způsobem přiměřeně k okolnostem prokáže svoji příslušnost k PČR.

Bronzový

Ano, legitimovat vás může i policista v civilu. Stejně tak požádat i o další doklady, jako řidičský průkaz, zbrojní půkaz atd.

Jestli je průkaz falešný nebo pravý je z Vašeho pohledu úplně jedno. Vlastně ho ani nepotřebuje: za určitých okolností se může prokázat prostě zvoláním "Policie" a stejně musíte poslouchat.

Pokud máte podezření, že se za policitu někdo vydával, můžete to potom nahlásit, dát jim jeho identifikační číslo a oni Vám určitě sdělí, zda šlo o skutečného policistu.

Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/o pravneni-policistu.aspx?q=Y2hu dW09Mg%3D%3D

Diskuze k otázce

Pokročilý

střevo

JájsemRaibek
ježíštosemRajbek...já se dycky prokazuju starejm bábám "prohlášením" a pak jim kontroluju falešný bankovky v peněženkách...samozřejmě hned zabavuju,
sem rád že to eště furt de !!! ;)

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.