Kryšpín

Je výborný návrh řídit autobusy od 18 let či nikoliv?

Odborníci z modrého ptactva navrhují uvedenou změnu je tam výjimka na vzdálenost do 50 km podle mého názoru je nedostatek řidičů a možná až se věk sníží od 17 let tak to snížit ještě o rok a bude problém vyřešen na dlouhá léta.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Byznys miluje levnou pracovní sílu. V našem kraji jezdí mnoho řidičů- Ukrajinců. Sice nevím, proč nebojují za vlast a Zelenského, ale je to tak.
Firmy nutily nesmyslně lidi do „dobrovolného“ očkování, a teď skučí, že nemají lidi, hmmmm.
Věková hranice 18 let je nedostatečná, i vzhledem k zodpovědnosti a právním důsledkům obecného ohrožení.

Další odpovědi
Drap

To neni rozumné řešení. Aby se stal člověk dobrým a spolehlivým řidičem, musí se nejdříve vyjezdit a získat léta praxe. Dříve u ČSAD to bývalo tak, že člověk musel nejdříve několik let jezdit náklaďákem a teprve potom byl puštěn na autobus.

Navrhují to sněmovně dva poslanci ODS

da ny

Rozhodně NE, přesně naopak!

Stejně jako 25 letý majitel čerstvého ŘP, bez zkušeností (v ČR). Kterého firma vyšle s kamionem (často bez jazykové průpravy/nic se nenaučil) do ciziny. Nejeden to vzdává, odstaví kamion a maže domů/z firmy pryč. Další auto se 2 řidiči ho musí vyzvednout.

Zletilost (právní zodpovědnost), neznamená, že je člověk „dospělý“.
Ne nadarmo je další „hranicí“ zákonů 21 let.
K výkonu povolání je třeba nasbírat zkušenosti
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dosp%C4%9Blost
https://psych­ologieprokazde­ho.cz/hranice-dospelosti/

led

Platí to niele v ČR.
Zdá sa mi to predčasné, napriek tomu, že 18-ročný je už právne zrelý. Ale podľa môjho názoru ešte nie je „vyjazdený“ Predsa len "kočírovať " autobus, kde má za sebou veľa cestujúcich, vyžaduje mimo teórie aj isté praktické skúsenosti spojené s predvídaním konania iných účastníkov cestnej prevádzky. A to nehovorím o potrebe praktického citu pre techniku autobusu a jednania s cestujúcimi.

Pepa25

Původní návrh je od ČAOVD a je starý víc než půl roku: https://pid.cz/ri­dit-autobus-by-mohli-jiz-osmnactileti/
Nepodporuji ho.
Na druhou stranu některé věci jsou překonané. Známý pochází z Brna, ale řídí v Praze metro. Prý mají pořád požadavek na elektrotechnické vzdělání, i když strojvedoucí „jen mačkají tlačítka“. Mají také problém o lidi. osobně bych viděl spíš potřebu psychické odolnosti, ale technické prý pořád platí, protože „vždycky se to tak dělalo“ …

Jan Kunčar

Ne, myslím si, že by řidič měl mít za sebou alespoň dva roky praxe s nákladním autem.

Filip84

Pokud něco tvrdíš, že někdo někde něco řekl, nebo že někde něco schválili, atp.: musíš uvést zdroj, píšu Ti to asi po desáté a rozhodně naposledy, otázky tohoto typu bez zdroje Ti budu nahlašovat bez dalšího.

Kryšpín

Filip84 klídek zdroje jsou různé záleží kde je pravda, ovšem že je nedostatek šoféru je také pravda proč by nemohl mladoš 18 let kočírovat bus, když Zlatíčko pískne mobilizaci tak 18 letý mají větší zodpovědnost než řídit bus. Profíci mohou padnout / tak jak je vidět na UA / a nastoupí bažanti na př. pro belgický kulomet, střelec v Leopardu navigátor F 35 a pod., nepodceňovat jsme mladá digitální generace.

Filip84

Kryšpín: je bezpředmětné se tím zabývat, osoba mladší 21 let nemůže řídit jiné vozidlo kategorie M, než M1. Schluß. Muselo by se změnit právo Společenství, mezinárodní dohody, aby tomu mohlo být jinak. Chápeš to? Ztrácíš čas něčím, co nebude.

Pepa25

Filip: výjimečně se Kryšpína zastanu: po předložení do standardní četiny to chápu tak, že někdo někdo něco navrhl a ptá se na názor na návrh. To mi přijde legitimní (samozřejmě to může být taková ptákovina, že to neprojde přes první čtení a nebude se k tomu hlásit ani navrhovatel 😉

Filip84

Pepa: Aha, no, dobře, dejme tomu: a jaký má, potom, smysl takovou koninu podrobovat argumentačnímu přetřesu? 🙃 Vždyť je to v rozporu s právem Společenství, mimo jiné, jako, tak k čemu je to, co si o tom kdo myslí? 🙄🙃🙃😅

led

Filip84, myslím, predstavte si to, že každý má právo myslieť a pýtať sa na to, čomu nerozumie.
„k čemu je to, co si o tom kdo myslí?“ vy ste prívrženec totality názoru?

zjentek

Filip, měl bys vědět, že podpora myšlení není jediným důsledkem užívání halucinogenů, ať už bereš cokoli. Děkuju.

zjentek

Oprava: ať už člověk bere cokoli… Nic osobního.