Rokio

Je vám více odporný Kim Čong Un, nebo Putin?

Kdo je více na tom morálně hůře? Kdo z těch dvou syčáků má horší charakter?

doplňující otázka: Kdo je větší hrozba pro svět?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Pražská masmedia zjevně zase plivala jedovatou slinu, a ukazovala nepřítele. Denně povinných 5 minut nenávisti jako v románu “1984”. My asi nemáme svých starostí dost. O Kimovi víme víc než o vlastních sousedech, směšné. O naši bezpečnost se přece starají špičkově placení lidé. Ovšem jak bude postupně stát kolabovat, budou kolabovat i jeho služby, jako např. i bezpečnost ( kromě zdravotnictví, školství, dopravy atd.).

Další odpovědi
zjentek

V tomto ohledu je nejhorší škodná totální vlezřiť, jejíž božským vyobrazením, doslova symbolem, je český Fiala. A z těch dvou co uvádíš bude nebezpečná vlezřiť Kim, kvůli režimu v jeho zemi (Fiala něčím podobným taky prošel). Ahoj 🖐

Drap

Osobně neznám ani jednoho, s žádným z nic jsem nemluvil, a věřit tomu, co nám předkládají naše media nelze ani trochu. Nedokáži takto bez informací hodnotit. To zvládnou pouze naši politici a novináři a těm je už předem jasno. A kdo je větší hrozba? Myslím, že pokud je ostatní hlavně USA a celá EU nechají na pokoji, tak jsem přesvědčen, že hrozba pro nás neni ani jeden.

Filip84

Nevím, co to je „morálně hůře“, nebo „horší charakter“. Musel bys ty pojmy definovat a popsat, aby je bylo lze s to podrobit argumentačnímu přetřesu. Takto bohužel.

KLDR je úplně normální rozvojový stát, něco jako Habeš, Mosambik nebo Madagaskar. Čím KLDR vybočuje je to, že ani Habeš, ani Mosambik, a dokonce ani Madagaskar či Eritrea, nevyrábí automobily, trolleybusy, metro či náklaďáky, nemají jednu z deseti největších armád na světě a neserou atomové hřiby.

Jenže to je všecko potěmkiáda.

Opravdu mne „baví“, jak si každý montér raditel bere KLDR do huby, chytrý je, jak Rádio Jerevan, důležitý, jak trojctihodná prdel, přitom o Korejcích, historii Koreje ví úplné hovno, a o KLDR ví úplné hovno na třetí.

Velice zjednodušeně řečeno, Korejci jsou národ otroků, a (téměř) po celou svou historii byli otroky Číňanů, Mongolů nebo Japonců. Těsně před vznikem KLDR byl na tom ostrově japonský protektorát, a zatímco v našem protektorátu jsme si, za WWII, žili jako prasata v žitě (s ohledem na to, že byla válka, a že jsme byli vlastně okupováni nacisty), tak v Koreji se děly na ulicích věci horší, než u nás koncentrácích!

Stejně, jako se po WWII rozdělila Evropa mezi „ruskou“ a „západní“ a jestli se to někomu líbilo, nebo nelíbilo, nikoho nezajímalo, rozdělila se i Korea mezi „ruskou“ a „západní“. Hranicí byla (a je) ona slavná 38. rovnoběžka.

Vysoce vážený soudruh drahý vůdce a věčný president Kim Il Seung (u nás známější pod ruskou transliterací jména jako Kim Ir Sen) byl vybrán Stalinem a Moskvou, a v KLDR byl vytvořen régime podle vzoru těch soudruhů SSSR. Jako u nás, jako v DDR nebo v MLR. S jedním rozdílem: v KLDR (a v Albánské socialistické lidové republice) nedošlo k tzv. odhalení kultu osobnosti soudruha Stalina, a k revisionismu (což je mezi soudruhy, jinak, veliká urážka, když je někdo nazván revisionistou!).

KLDR funguje z podstaty, pořád stejně, tedy v té podstatě. V KLDR byl (a pořád je!) nejtužší régime v rámci tzv. východního bloku, ani v Albánii to nebylo až tak tvrdé. Bylo to podobné, ale ne až tak.

Zjednodušeně řečeno, dokud existoval SSSR a východní blok, Korejcům se dařilo relativně dobře. Oni nikdy neměli co nabídnout, nikdy nic pořádného nevyráběli, neměli co vyvážet. Ale vyváželi zinek, třeba, nebo uhlí, a za to nakupovali, co potřebovali, hlavně jídlo, dopravní prostředky a prostředky pro infrastrukturu – od nás, Sovětů, DDR, Rumunů (zejména). Po pádu východního bloku, za prvé, zemřel vysoce vážený soudruh drahý vůdce a věčný president Kim Il Seung (1994), a potom, obecně nevýkonné a preindustriální hospodářství KLDR nebylo s to se přizpůsobit „změně větru“, a tak přišel namáhavý pochod.

Ano, jistě. Smrt vysoce váženého soudruha drahého vůdce Kim Il Seunga, pád východního bloku, to jsou objektivní potíže. Ale ani jedno z toho nemůže za to, že v osmdesátkách, sedmdesátkách, šedesátkách Korejci nestavěli silnice, neopravovali železnice, nebo, třeba, nevybudovali ani automatické telefonní ústředny, ale že stavěli obludná monstra, jako věž Juche v Pyongyangu, největší vítězný oblouk na světě a podobné pakoniny.

Dneska je realita taková, že ano, že KLDR má automobilku Peace Motor Company, 평화 자동차, ale protože není proud (populace KLDR je, sice, elektrisována z 95%, což je wow na rozvojovou zemi, ovšem mimo Pyongyang jde proud párkrát tejdně, a to ještě „za příčinou příznivého počasí“, protože prakticky veškerý proud vyrábí vodní elektrárny a je kalkulováno se spotřebou na úrovni cca 1/20 na hlavu oproti nám), auta sice jsou, ale nejsou součásti a není palivo, a vlastně ani nejsou pořádné cesty, které by ta auta unesly, kdyby se začala opravdu používat, tak taková automobilka, dlouhodobě, nemá materiál, nemá díly, nemá proud, a tak plní plán na cca 15 – 20%. A tak je to tam se vším.

Ale za to nemohou západní imperialisti, ani američtí hrdlořezi, ani nikdo jiný, že soudruzi za Kim Il Seunga stavěli potěmkiádu, namísto toho, aby budovali infrastrukturu, průmysl a mechanisovali zemědělství.

Takže, severní Korejci mají obludně velikou armádu, mají pár atomových zbraní, ale mají hladovou armádu s náklaďáky na dřevoplyn. Proboha, pomineme-li občanskou válku, tak KLDR nikoho nenapadla co existuje a její risiko pro svět je opravdu silně ilusorní.

No a co dělá RF tak to objektivně víme, ať už jsou příčiny jakékoli. Tak jedna a jedna jsou dvě, ne? 🤷‍♀️

aliendrone

Oba jsou víceméně neškodní a jen ze zoufalství cení zuby.
Pokládat dotaz tohoto typu si ZROVNA MY (Čecháčci) dovolit NEMŮŽEME, protože je to ekvivalent, kdyby se ptal R. Heydrich, jestli je větší antisemita Eskymák nebo Tuareg, chápeš?

Víc používej VLASTNÍ rozum a méně se poddávej propagandě.

Savier

Putin. Kim Čong Un je sice zlý, a občas vystruje růžky, ale pokud se nepohrne do války, tak ho beru jako toho „hodnějšího“ strejdu…

Kelt

Nerozlišuji . Mohl jsi napsat 100 dalších Fiala, Pavel, Macron, Karel III. Osobně se s nimi vůbec nesetkám , a proto nemám právo hodnotit, protože by to nebylo objektivní, ale na základě médií.

domčos

spis putin, skrz tu valku na ukrajine, ale timto samozrejme nerikam, ze bych mel rad kima, taky je to dement, ale tak co se da delat ze jo… kazdopadne vetsi hrozbou je podle meho nazoru rozhodne putin a to diky jeho atomovym bombam, kterych ma nejvic ze vsech statu sveta, diky obri armade, rozloze statu, financim, nerostnemu bohatstvi atd.

plebs

Kim je Kim a Putin byl dle médií vážně nemocný a je tam již jeho dvojník.

Filip84

Navíc reálná moc respektovaného soudruha nejvyššího vůdce Kim Jong Una je, no, hodně, hodně reálná.

KLDR má socialistickou ústavu (http://naenara­.com.kp/main/in­dex/en/politic­s?arg_val=lea­der3), má (relativně normální) zákony (rozuměj normální v tom, že má trestní zákoník, řád soudu trestního, něco jako obchodní zákoník atp., obsah rozhodně normální poněkud není!), má tu státní radu, takže něco jako parlament, respektovaný soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un je, z titulu Předsedy Komise pro státní záležitosti KLDR, čl.100 et sequentia Socialistické Ústavy KLDR, něco jako president (kterým je, pořád, jeho mrtvý dědek, vysoce vážený soudruh drahý vůdce Kim Il Seung, ale fakticky je respektovaný soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un něco, jako v jiných státech president).

Ano, ale to je theorie. V praxi vládne KLDR vojenská chunta, a na kolik drží v rukou reálnou moc, srovnáno např. s vojenskou chuntou Republiky Myanmarský svaz, na to není až tak snadné odpovědět, protože všecka fakta o KLDR se těžce dolují.

Nicméně, protože KLDR vládnou gumy a respektovaný soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un je taky čestná guma, tak vysoce respektovaný soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un musí vykonávat takovou politiku, aby se ostatním gumám poněkud líbila.

Jistě, sem tam nechá respektovaný soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un zmizet nějakého „strejčka“, sem tam popravit tetu, že na projevu málo tleskala – to patří k bontonu, očekává se to, musí ukázat sílu, nicméně kdyby nějak ohrozil ty vysoké gumy, tak by byl velmi rychle nejvyšší vůdce z jiného vysoce váženého soudruha. Velice rychle, protože právě takovéto régime jsou v tomto brillantní!

Takže je na tom relativně podobně, jako král/ovna UK: ten panovník toho může, theoreticky, taky opravdu hodně, ale prakticky je determinován usancemi, zvykovým právem a křehkým postavením monarchie.

Je proto poněkud dětinské očekávat, že když v Pyongyangu, zase, probije proud do tramway a usmrtí osm soudruhů, pět soudružek a tři bývalé lidi, že za to může respektovaný soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un. Nebo, že když v provincii Kaesong popraví „diversanta na motorce“, že by to, třeba, mohl respektovaný soudruh nejvyšší vůdce Kim Jong Un zvrátit. Velmi naivní, velmi dětinské!