Zlatý

Je to tak správně?

Dnes říkali v rádiu starou a známou větu a mě by jen zajímalo, jestli je to tak správně:
Sveřepí (mladí) šakali zavitě (není od slova výt) vyli na bílý měsíc (není název planety).
Doplňuji:
Asi je tam zavile, možná.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nesouhlasím s Mojitkem. Měsíc se v této větě píše s malým m. My se přece běžně setkáváme víc s měsícem, sluncem, zemí. Ostatní planety zajímají spíš astronomy. Podívejte se na PČP, z nichž Vám cituji:
Ve významu jiném než odborném hvězdářském se píše země, měsíc, slunce s počátečním písmenem malým, např. Stojí oběma nohama na zemi. Na cestu mu svítil měsíc. Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Pro Mojitka:
Opakuji, názvy planet ve smyslu odborném se píši s velkým písmenem. Ve zmiňované větě jde o obecné pojmenování, nikoliv o výjimku, proto píšeme malé písmeno. Předpokládala jsem, že se na mou připomínku ozvete Vy nebo někdo jiný, citovala jsem tedy formulaci (včetně příkladu) z Pravidel českého pravopisu, abyste si mohli tvrzení ověřit. Je to norma, která je pro psaní závazná (spíš by měla být).

Doplňuji:
http://prirucka.ujc.cas.cz/…

Velká písmena – hvězdářská jména a astrologická znamení - číst 3. odstavec

Další odpovědi:

Zlatý

ne "zavite",ale "zavile" a ne "mesic",ale "Mesic" to je kazdopadne nazev planety.S malym "m" by museli výt 30-31 dní ;-)
Doplňuji:
annas : tak si to vemte logicky : nazvy planet- Merkur, Venuse, Zeme, Mars. . . atd Nazvy jsou s velkym pismenem.Jestli je to Zeme,nebo Mesic,nebo Saturn,nebo nazev hvezdy jako je Slunce,to je prece jedno.Proc by mela byt vyjimka?

Bronzový

Není tam "zavile" vyli...? Jinak bych řekla, že je to správně.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2417
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.