mosoj

Je to správně?

Na podlahu má být položena dlažba. Podlaha je rozdělena na čtverce
10,5 čtverce – 1. barva
6 čtverců – 2. barva
8,5 čtverců – 3. barva
Celkem 25 čtverců.

Projektant spočítal že kdyby se celá podlaha obložila tou nejlacinější dlažbou stálo by to 17 000 Kč. Navíc zjistil že cena obložení každého dílu skládajících se z různých počtů čtverců obložených plánovanou barvou je stejná.
Kolik by stála celá podlaha z té nejdražší dlažby.

Řešení:
Již na první pohled je patrné že nejlacinější obklad je ten z 1.- barvy a nejdražší ten z 2. barvy. Ten ze 3. barvy je někde uprostřed.

  1. 25 čtverců z nejlacinější barvy stálo 17 000 Kč
  2. 1 čtverec stál 17000/25 = 680
  3. z této barvy je obložen díl o 10,5 čtverce, tedy za 680 x10,5 = 7140

4. 7140 stály i ostatní díly z dalších barev.
5. tedy 7140/6 = 1190 Kč stojí jeden čtverec nejdražší barvy

6. a 7140/8,5 = 840 Kč stojí jeden čtverec té prostřední barvy

Celá podlaha 25 čtverců tedy přijde na :

  1. 25 × 680 = 17 000 Kč ( nejlevnější)
  2. 25 × 1190 = 29750 Kč (nejdražší)
  3. 25 × 840 = 21 000 Kč ( něco mezi)

Jistě chápete že toto není můj domácí úkol. Nechodím již ani do školy středního věku. Někdo to ale určitě zkukne.

Nejlepší odpověď
gecco

Nekontroloval jsem jednotlivé výpočty, ale úvahy jsou správné.

Další odpovědi
Lamalam

Úloha spíš na logické uvažování, než na matematiku. Řekla bych, že je to správně (pokud jsem ovšem nepřehlédla nějaký „chyták“).