AndyT

Je to samý výraz?

Je samohybné dělo a artylérie(dělos­třelectvo) ten samý stroj a výraz?
Doplňuji:
Tzn. artilérie je tedy pouze dělo( houfnice,minomet apod.) a samohybné dělo je tedy buď dělostřelectvo(nep­římé), nebo stíhač tanku(přímá)pokud jsem to tedy správně pochopil

Nejlepší odpověď
Mapel

Samohybné dělo je zbraň a artylérie je vojenské označení druhu zbraně a dělostřelecká baterie je označení vojenské jednotky – uskupení.

Další odpovědi
dudu

Pravopisně správně artilérie – zbraně pokryté tímto termínem v moderní době zahrnují “trubku” artilérie takový jako houfnice, dělo, maltaa zbraň pole a “raketová” artilérie.
Samohybné dělo je pak označení komplet vozidla a děla (či případně podobného zařízení), který je primárně určen pro boj (nepatří sem tedy obrněné transportéry vybavená lehkým dělem, které slouží i pro přepravu pěchoty po bojišti). Samohybná děla se dělí na ta určená pro nepřímou střelbu (samohybné houfnice, podle některých pojetí též raketomety a minomety) a na ta, která jsou určena pro přímou střelbu (stíhače tanků a útočná děla).
Zdroj: Wikipedie

Doplňuji:
Nejsem si zcela jist, ale mám dojem, že artilérie je jen jiný – obecný název dělostřelectva jako takévého a to bylo už od starověku nazýváno bohyní války.

gepik

Ne, chápeš špatně. Dělostřelectvo, cizím slovem také artilerie, je složka armády, vyzbrojená primárně děly. Děly samohybnými, taženými, nesenými a jinými.

honza19hk

minometje minomet,to není dělo.Je to v podstatě odpalovač raket.
To samé jako je rozdíl mezi třeba SHKH vz.77 a stíhačem tanků.

AndyT

Tak teď jste mě zmátli úplně, tak co je tedy pravda?

gepik

Vždyť je to jednoduché. Dělostřelectvo (artillerie-francouzké slovo, česky dělostřelectvo) je druh vojska, to ke své činnosti potřebuje zbraň – dělo. A těch je spousta druhů a typů, každá armáda si vybírá ty, které jí nejlépe vyhovují, a můžou tam patřit i rakety.