RARAA

Je stahování na uložto.cz legální?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je stahování na uložto.cz legální, někdo říká, že ne, někdo zase říká pravý opak. Tak jak to teda je?
Dík za odpověď.

Nejlepší odpověď
Hamon

V České republice ano. Podle autorského zákona má každý právo zhotovit rozmnoženinu (kopii) díla pro vlastní potřebu. Za toto právo platíme kompenzace autorům při nákupu datových nosičů.
Nabízení obsahu chráněno autorským zákonem bez souhlasu vykonavatele majetkových autorských práv legální není.
Doplňuji:
Viz § 30 autorského zákona.
Jedná se pouze o audiovizuální obsah, stahovat software je nelegální.

Další odpovědi
honza19hk

když si to stáhne pro sebetak to je legální jakmile to ale někam nahraješ,nebo někomu pošleš atd. pak to je nelegální.Pro vlastní potřebu si můůžeš stáhnou cokoli,ale nesmíš to dále šířit pokud nemáš svolení autora,nebo pokud autor nenapsal že dílo je volně šiřitelné.

ivzez

I stahování software je legální.

Většina tzv. komerčních programů se nabízí k vyzkoušení v časově omezené
verzi, někdy bývají navíc znepřístupněny některé funkce,
jindy jde o tzv. „odlehčenou“ verzi, která není omezena časově, …

Na webu Microsoftu si lze stáhnout k vyzkoušení Windows i Ms Office.

Takže stahování software nemusí být nelegální.
Jen si člověk musí vybírat co a odkud stahuje,
a komerční software po vyzkoušení zaplatit nebo odinstalovat.

Freeware je zdarma bez omezení,
zdarma bývá i Open source (ne však vždy).
Doplňuji:
Stahování z UložTo vnímám jako problematické,
protože je jasné, že ten, kdo tam software,
či audiovizuální díla nahrál, porušil licenci.

Kelt

Stahování by mělo být legální, pokud si stáhnu něco pro vlastní potřebu. Ale kdybych to šířil, promítal někomu za účelem zisku, bylo by to trestné.