Alesh

Je rozumné vyměnit ledničku?

Máme cca 10 let starou lednici https://ledni­ce.heureka.cz/sam­sung-rb-f310g-rb31fernbsa/ (roční spotřeba: 172 kWh). Lednice je to bezproblémová, celou dobu funguje naprosto bez jakýchkoli problémů. Máme se ale stěhovat a zvažuji variantu pořízení nové lednice. 1) se mi ji nechce stěhovat, 2) přemýšlím, jak tato ještě dlouho vydrží a 3) řeším spotřebu se zohledněním pořizovacích nákladů. Líbí se mi https://ledni­ce.heureka.cz/sam­sung-rb38c7b6as9/ (roční spotřeba: 108 kWh, pořizovací cena cca 24 tis. Kč). Při ceně cca 9 Kč/kWh, by provoz za rok měl vyjít cca o 580 Kč levněji. Předpokládám, že stará lednice by se dala za nějakou tu tisícovku prodat, a i když to ekonomicky asi úplně nevychází, tak se zohledněním dalších faktorů, jako je třeba riziko poruchy, hlučnost, předpokládaný růst cen elektřiny aj., tak se kloním spíše k nákupu nové lednice. Jak to vidíte vy, co byste mi poradili?

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Pepa25

Nechat si starou

„Preventivní“ výměně nerozumím. Lednička nebo pračka je běžné vybavení, které se mění (koupí nové, logicky úspornější a staré vyhodí), až doslouží. Protože nikdo neví, jestli tato konkrétní lednička bude ještě sloužit rok nebo 5 let …

elkon

Vyměnit za novou

Při tomto věku lednice je to jasná volba. A nová bude navíc úspornější.

Drap

Vyměnit za novou

Neni moc o čem přemýšlet. 0 let stará lednice i když funguje k úplné spokojenosti, může mít spotřebu ještě větší, než je deklarováno. Může ti vydržet dalších 5 let, ale také může zítra skončit.

Emefej

Vyměnit za novou

cappuccino

Vyměnit za novou

V pristich letech by te ta vymena stejne cekala, tak si radeji hned ted porid novou. Urcite se to vyplati.

Filip84

Nechat si starou

Normální chladnička má kompresor, když má problém nachladit: doveze se k opraváři chladniček, opravář chladniček doplní chladicí medium, no a zrovna nechám vyměnit těsnění.

Na normální chladničce, totiž, není jinak co inovovat: je tam chladící medium, kompresor, pokud neodejde kompresor, opravuje se jenom to chladící medium, plus je vhodné, co nějaký ten rok, vyměnit těsnění, ono je přeci z nějaké pryže a degraduje.

No jo, ale to je klasická chladnička (já mám Klarstein Jumbo Cool, jenom jako per exemplum), jak je to s iChladničkou & svatý Steve, který jsi v cloudu, předražené ceny zařízení nám dopřej!, to fakt ani náznakem netuším. Tam bývá úplně jiným způsobem řešeno chlazení, což má jistě své výhody „značné“ (sice nevím jaké, ale jistě se nějaké najdou, protože propaganda řekla, že jsou, tak: jsou!), má to v sobě placatý přístroj, takže to po příchodu domů pozdraví, nebo tak něco.

Prosím, každýmu, co jeho jest, ale potom neporadím. Kup si normální chladničku, od soudruhů z DDR, a pak poradím. 👌😅

Pepa25

Nerozumím otázce: lednice je předpokládám součást vybavení bytu a při stěhování zůstane na místě – co vlastně řešíte?

Alesh

To je moje lednice v mém bytě.