zjentek

Je rafinovanější a prospěšnější společnosti více dáti, anebo si od ní naopak více bráti?

Třeba když nepracujeme pro státní aparát za mzdu ze státní kasy.

Odpovědi
Disraeli

Člověk je součástí společnosti – dáváš li něco společnosti, mělo by se ti to (nějak) vrátit. Bereš-li si od ní něco, tak na úkor společnosti (všech), ale pro svou potřebu (což nakonec stejně nějak užíváš v intereakci se společností). Pak je to jen otázka, zda to sktuečně ne/potřebuješ nebo hlavně, zda na to máš nárok a je to správné.
Vztáhnout se to dá na vše, nejen na peníze (peníze jsou jen prostředek/pros­tředník, nástroj a usnadňovatel).

Pokud jsi v komunitě o velikosti vesnice a trpíš nedsotatkem jídla a vesnice má dostatek plodin aj., tak by postrádalo logiku, kdyby sis nezval a kdybys ty měl něco dávat. Naopak pokud ty sám (nebo tvá rodina) má obří zásoby/nadbytky plodin, ale vesnice má nedostatek, bylo by nelogické, kdy tys něco bral a kdybys nic nedal (což by se stejně zkazilo a přišlo nazmar).

Každý je součástí společnosti (většina se jí účastní, až třeba ne bezdomovce – a i ti se jí v jisté míře účastní a využívají ji).
Je to o tom, co je správné, jaké jsou nároky a co je akutálně potřeba.

Disraeli

Zapomněl jsem k tomu zmínit, že bereš-li si něco od společnosti, mělo by se jí to (nějak) vrátit. Princip je stejný, jak u braní, tak dávání.

Jenže dnes existují úplné krejzy nesmysly a sociální politika/ekonomika, socky, příživníci, pijavice, neschopní/závislí. Většině z nich BY se nemělo nic dávat (že to není správné, oprávnění atd). Jenže pojmy spravedlnost a správnost a logika/rozum dnes nehrají prví housle.